اخبار ایران و جهان

ناوبری در شریف

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

نخستین کنفرانس بین المللی ناوبری را با حضور محققین و دانشمندان برجسته ی داخلی و خارجی آذرماه سال جاری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود…

امروزه سنسورها و تجهیزات متنوعی به منظور اندازه گیری شتاب، موقعیت مرکز جرم و سرعت زاویه ای یک جسم وجود دارد.
یکی از حوزه های علمی و فنی بسیار مهم در زمینه ناوبری که در کاربردهای عملی و صنعتی از جمله صنعت هوافضا، خودرو، رباتیک و غیره بسیار مورد توجه است، استفاده مناسب از این تجهیزات و خروجی سنسورهای مختلف به منظور تعیین موقعیت و جهت گیری در لحظه های مختلف از حرکت جسم موردنظر است.
از این رو، نخستین کنفرانس بین المللی ناوبری به میزبانی دانشگاه شریف به منظور ارائه آخرین دستاوردهای علمی متخصصین حوزه ناوبری، با حضور دانشمدان برجسته داخلی و خارجی برگزار می گردد.
دکتر حسن سالاریه دبیر کمیته ی علمی این کنفرانس و عضو هیئت علمی دانشکده ی مهندسی مکانیک دانشگاه در خصوص هدف از برگزاری این رویداد گفت: مطالعه و به کارگیری ناوبری برای دستیابی به موقعیت و جهت گیری هر چه دقیق‌تر جسم در هر لحظه است که می تواند در کاربردهای مختلفی همچون برنامه ریزی مسیر، هدایت و کنترل آن جسم مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به اینکه امکان دست‌یابی به این اطلاعات از جسم با به کارگیری سنسورهای مختلف و متنوع وجود دارد، چگونگی تلفیق نتایج این سنسورها با استفاده از الگوریتم های تلفیق در ناوبری به منظور دستیابی به اطلاعات موقعیتی و جهت گیری دقیق تر جسم و در زمان کوتاه تر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مزیت مهم تلفیق سنسوری را می توان استفاده از تمام مزایای سنسورهای مختلف و پوشش عیوب هر کدام از آنها به منظور ناوبری دانست.
دکتر سالاریه تاکید کرد؛ اهمیت این مبحث باعث گردید تا دانشگاه صنعتی شریف به عنوان دانشگاه پیشتاز در حوزه ی صنعت کشور، اقدام به برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی ناوبری نماید. وی خاطرنشان کرد؛ نخستین کنفرانس ناوبری به عنوان یک رویداد ملی در بهمن ماه سال ۹۳ برگزار گردیده است و امسال این رویداد برای نخستین بار به صورت بین المللی و با حضور محققین و دانشمندان برجسته ای از کشورهای استرالیا، کانادا و چین برگزار خواهد شد.
وی ارائه آخرین دستاوردهای علمی متخصصین حوزه ناوبری در قالب مقالات، سخنرانی های کلیدی و کارگاه های آموزشی، طرح موضوعات مهم و کلیدی حوزه ناوبری در سطح ملی و بین‌المللی، ایجاد ارتباط ماندگار و هم‌افزایی دانش و تجربه میان صاحبان دانش و صنعت حوزه ناوبری، جهت دهی به فعالیت‌های علمی دانشگاهی و شرکت‌های دانش بنیان در موضوعات مهم و کلیدی حوزه ناوبری به سمت نیازها و مسائل صنعت، تمرکز اساتید و پژوهشگران بر روی مسائل گلوگاهی حوزه ناوبری مورد نیاز سازمان ها و صنایع کشور، کاربردی نمودن دستاوردهای دانشی حوزه ناوبری در مسائل اولویت‌دار سازمان ها و صنایع کشور، ایجاد پایگاه دانشی در حوزه ناوبری و معرفی ظرفیت علمی و صنعتی حوزه های ناوبری ( سخت‌افزار و سنسور، الگوریتم و تکنیک ها و کاربردها) را به عنوان اهداف برگزاری این کنفرانس مطرح کرد.
دانشیار دانشکده ی مهندسی مکانیک در ادامه از سه موضوع؛ سنسورها (هوایی – زمینی)، الگوریتم‌ها و روش‌ها، و کاربردها (فضایی – دریایی – خودرویی – نقشه برداری – پزشکی) به عنوان مهمترین محورهای کنفرانس بین المللی ناوبری یاد کرد.
دکتر سالاریه یادآور شد؛ علاقه مندان به شرکت در این کنفرانس بین المللی تا تاریخ ۳۰ تیرماه سال جاری فرصت دارند، چکیده مقاله شان را به دبیر خانه ی کنفرانس ارسال نمایند.
دبیر کمیته ی علمی کنفرانس بین المللی ناوبری در پایان صحبتهایش خاطرنشان کرد؛ این کنفرانس در روزهای ۲۰ و ۲۱ آذرماه سال جاری در منطقه آزاد کیش – پردیس بین الملل دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد گردید و علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت این کنفرانس مراجعه نمایند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست