اخبار ایران و جهان

“سار” در بهار برگزار شد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

نخستین همایش از سری همایش‌های “سار” روز جمعه هفتم خرداد ماه برگزار شد.
همایش‌های “سار” که توسط موزه‌ی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران با هدف انتشار ایده های نوآورانه و تاثیرگذار در زمینه های گوناگون علم و فناوری برگزار می‌گردند، حرکتی نوین در به اشتراک گذاشتن و هدفمندی ایده‌های نوآورانه‌ی علمی‌ست.
اولین رویداد از این سری رویداد‌ها با نام “سار” بهار در سالن همایش‌های موزه‌ی ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. قرار است پس از این رویدادهای فصلی “سار”، هر فصل برگزار شوند و علاقمندان به علم و فناوری و ترویج علم در این همایش با چهره‌های علمی و ایده‌های نوآورانه‌ی آن‌ها آشنا شوند. همچنین مسئول برگزاری این رویداد، نوید برگزاری رویدادهایی به شکال مختلف به صورت ماهیانه و هفتگی را به مخاطبان و علاقمندان داد.
“سار” که مخفف «سخنگاه اندیشه‌های راهبر» است، پروژه‌ای برای آشنایی علاقمندان با اندیشه‌ها و ایده‌های فعالان علم و فناوری کشور است. موزه‌ی علوم و فناوری با این پروژه قصد دارد ذهن‌های خلاق و آماده را با کارهای انجام شده و مسیرهای مناسب برای شکل‌گیری و پرورش ایده‌های خلاق آشنا کند.
در آغاز این رویداد، مدیر موزه‌ی علوم و فناوری جمهوری اسلامی، سیف الله جلیلی به بیان نکاتی در مورد علم در کشور و تبدیل آن به فناوری پرداخت. وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که چرا موزه‌ی علوم و فناوری وارد این حوزه شده است، بیان داشت اگرچه کلمه‌ی موزه در نام این مرکز پررنگ است اما این این مرکز به عنوان یک مرکز علم با هدف معرفی علم به زبان ساده و برای تمام اقشار جامعه دست به چنین کارهایی زده است. مدیر این موزه با اشاره به انباشت نیروی کار و انتظار کار دولتی در قشر تحصیل‌کرده، عنوان کرد که هر فرد تحصیل‌کرده می‌تواند برای خود شغل ایجاد کند.
در ادامه ده نفر از فعالان عرصه‌ی علم و فناوری در زمینه‌ی ایده‌های نو و خلاقانه به سخنرانی پرداختند. پژمان نوروزی، مجید میرزاوزیری، حازم فری‌پور، سمیه کرمی و علی عمیدی در بخش اول برنامه به معرفی ایده‌ها و فعالیت‌های خود در زمینه‌های مختلف علمی از جمله پروژه‌ی راز، شهر ریاضی، مسابقه‌ی نور بن هیثم، ادبیات ژانر و شتابدهنه‌ِ‌های استارت‌آپ و مدل کسب و کار پرداختند. سپس در بخش دوم برنامه حافظ آهی، عرفان خسروی، پویا نیکجو و مهران نوروزی به مباحثی پیرامون سینمای علمی تخیلی و نقش آن در علاقمندی به علم، فعالیت‌های دیرینه شناسی و کتاب‌های منتشر شده در خصوص دایناسورها، بسته بودن فضای آموزشی و پروژه‌ی مدرسه‌ی طبیعت و بحث موزه‌های و تأثیر آنها در ترویج علم پرداختند.
در پایان رویداد حسین مدنی ضمن تشکر از سخنرانان و شرکت کنندگان، با صحبت پیرامون پروژه‌ی سار و نوید فعالیت‌های بهتر و بیشتر در این زمینه، از همه‌ی علاقمندان برای شرکت در این رویداد و کمک به بهبود هرچه بیشتر آن دعوت کرد.

+ تصویر اصلی مطلب مربوط به روابط عمومی موزه علوم و فناوری می باشد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست