آخرین اخبار

در ششمین جشنواره بین‌الملل دانشگاه تهران چه گذشت

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

ششمین جشنواره بین‌الملل دانشگاه تهران، با شعار «دانشگاه، رنگین کمان فرهنگ‌ها» در دانشگاه تهران برگزار شد….

در اواخر هفته گذشته، ششمین جشنواره بین‌الملل دانشگاه تهران، ، با شعار «دانشگاه، رنگین کمان فرهنگ‌ها» و با حضور رئیس و هیأت رئیسه دانشگاه تهران، مقامات عالی‌رتبه کشوری، دانشگاهی، سفرا و رایزنان کشورهای خارجی، استادان و دانشجویان در دانشگاه تهران برگزار شد.
دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد: آنچه باعث می‌شود شما در این فعالیت‌ها مشتاقانه شرکت کنید صلح و دوستی و محبتی است که به عنوان یک دانشجو نثار مردم دنیا می‌نمایید.
وی وظیفه اصلی دانشگاه را توسعه علم، فناوری و دانش دانست که به واسطه آن مردم دنیا روزهای بهتری را سپری می‌نمایند. وی افزود: توسعه علم باعث شده رفاه در سطح جهان افزایش پیدا کند، ولی متأسفانه از طرف دیگر اختلاف فقیر و غنی بیشتر شده و باید گفت علم و دانش نتوانسته مانع جنگ‌ها و نزاع بین مردم دنیا شود و شاید هم به این علت باشد که علم و دانش به عنوان یک دیپلماسی مورد استفاده قرار نگرفته است.
رئیس دانشگاه تهران تأکید کرد: شعار ما دیپلماسی علمی برای دوستی و صلح بین ملل است و امسال هم شعار جشنواره رنگین کمان فرهنگ‌ها و پیام جشنواره صلح و وحدت بین مردم دنیا است.
همچنین در این مراسم، خانم استر کیش لاروش، مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، ضمن ابراز خرسندی از حضور در جشنواره بین‌الملل دانشگاه تهران گفت: مؤسسات آموزش عالی تأثیری قابل توجه بر جوامع مدرن و ارزش‌های حاکم بر آنها دارند. تحصیلات عالی به طور مستقیم با توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشورها مرتبط است و گام‌های فراتری در سراسر جهان برای گسترش فرصت‌های تحصیلی برداشته شده است.
وی بین‌المللی‌ کردن تحصیلات عالی را یکی از اهداف سیاسی دولت‌ها دانست که اغلب از آن به عنوان عنصر مؤثر در برابری تحصیلی، تنوع آموزشی و تبادل منابع تحصیلی در فراسوی مرزها یاد می‌شود.
در پایان مراسم از استادان، محققان و دانشجویان برتر علمی بین‌المللی و همچنین از فعالان در عرصه همکاری‌های بین‌المللی با اهداء لوح، تقدیر شد.
شایان ذکر است در حاشیه این مراسم نمایشگاه جانبی دستاوردهای بین‌المللی دانشگاه تهران به مدت سه روز برپا بود و جشنواره غذاهای محلی نیز در روز دوم نمایشگاه برگزار شد که غرفه‌های اندونزی و تاجیکستان به عنوان غرفه‌های برتر انتخاب شدند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست