فضا و نجوم

حلقه‌های متقاطع زحل، ماه را مخفی می‌کنند!

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

تصویر بالا تصویریست که فضاپیمای کاسینی از زحل گرفته است. در نگاه اول به نظر می‌رسد حلقه‌های زحل به طرق عجیبی در هم فرو رفته‌اند. اما در واقع این منظره از سفینه‌ی کاسینی ناسا حلقه‌های جلوی سیاره را نشان می‌دهد که سایه‌ای از حلقه‌های پشتی در آنها افتاده است. و به دلیلی اینکه این حلقه‌ها به طور کامل کدر نیستند، خود سیاره و حلقه‌های پشتی را می‌توان در این حلقه‌ها دید.
حلقه‌های زهره ساختاری عجیب و پیچیده دارند که بسیاری از آنها را می‌توان در این تصویر مشاهده کرد. در بعضی موارد، علت فاصله‌ها و حلقه‌ها مشخص است. برای مثال پَن (pan) با پهنای ۲۸ کیلومتر که نزدیک مرکز تصویر مشخص است فاصله‌ی Encke را باز نگه می‌دارد. اما در موارد دیگر منشأ فواصل و حلقه‌ها هنوز به درستی درک نشده‌اند.
مأموریت کاسینی یک مأموریت مشترک بین ناسا و ایسا (سازمان فضایی اروپا) و سازمان فضایی ایتالیاست.  این منظره، نگاهی ست از جایی حدود ۱۴ درجه بالاتر از صفحه‌ی حلقه به لبه‌ی حلقه‌ها‌ که با نور خورشید روشن شده‌است. تصویر با نور مرئی با دوربین زاویه‌ی باریک فضاپیمای کاسینی در یازدهم فبریه‌ی ۲۰۱۶ ثبت شده است.
به نظر می‌رسد اکثر حلقه‌های سیاره‌ای توسط اقماری که به گرد سیاره می‌گردند شکل می‌گیرند. اما شاید هیچ‌جای دیگری بیشتر از حلقه‌ی F زحل مدرک برای این نظریه وجود نداشته باشد. حلقه‌ی F زحل توسط دو قمر همسایه‌اش یعنی پرامسئوس (که در تصویر زیر مشخص است) و پاندورا نقش بسته شده است. جالب است که حتی تا به امروز این قمرها سخت در کال حکاکی این حلقه‌ هستند.
پرامسئوس با پهنای ۸۶ کیلومتری خود حلقه‌ی F را توسط گره‌های گرانشی مداوم و برخی اوقات ورود به خود حلقه (پس زدن مواد و تشکیل یک سه گوش (gore)) شکل می‌دهد. هرچند نیروی گرانشی پرامسئوس از خود زحل بسار کمتر است اما حتی گرانش‌های کوچک نیز می‌توانند روی مدار ذرات حلقه‌ها تأثیر بگذارند و الگوی جدیدی ایجاد کنند.

حلقه های زحل

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست