آخرین اخبار

فردا؛ برگزاری مراسم گرامیداشت روزجهانی تنوع زیستی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

استان البرز میزبان مراسم گرامیداشت روزجهانی تنوع زیستی سال ۹۵ است….

۲۲ ماه می، به عنوان روز جهانی تنوع زیستی نامگذاری شده است تا بهانه ای برای توجه بیشتر به مفهوم تنوع زیستی در دنیای صنعتی امروز باشد. معمولاً وقتی صحبت از تنوع زیستی به میان می آید نگاه ها به جنگل ها، اقیانوس ها و جمعیت عظیم پستانداران و پرندگان و سایر موجودات معطوف می شود.
امروزه تنوع زیستی، مفهومی فراتر از حفظ گونه های در حال انقراض پیدا کرده است و در تمامی اشکال مختلف فعالیت های بشر از قبیل صنعت، معدن، محیط زیست، منابع طبیعی و کشاورزی وارد شده است. آلودگی های زیست محیطی، تخریب زیستگاه های طبیعی، تغییر کاربری اراضی، عملیات نامناسب کشاورزی، عدم توجه به آمایش سرزمین، احداث راهگذرهایی که به جدایی جغرافیایی گونه ها منجر می گردد و هزاران موارد دیگر، همگی از تهدیدهای تنوع زیستی در دنیای کنونی محسوب می شوند.
تنوع زیستی موجود در اکوسیستم ، میراث و امانتی گرانبهاست. همان گونه که حفظ میراث فرهنگی، مورد پذیرش جهانی است، صیانت از تنوع زیستی ضامن کشاورزی پایدار و حفظ محیط زیست بوده و حفظ آن وظیفه همگان است.
از این رو مراسم گرامیداشت این روزجهانی امسال به میزبانی استان البرز فردا (چهارشنبه ۵ خردادماه) با حضور معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ، استاندار البرز، مدیرکل و مسئولان محیط زیست استان و نمایندگان تشکل های زیست محیطی ساعت در مجموعه فرهنگی تفریحی زیست محیطی ایثار کردان شهرستان ساوجبلاغ برگزار می شود.
گفتنی است در این همایش در خصوص تحقق شعار امسال ” توسعه وجریان سازی و تنوع زیستی باهدف پایداری زندگی مردم ومعیشت آنان ” بحث و تبادل نظر خواهد شد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست