اخبار ایران و جهان

گردهمایی محصولات تراریخته در دانشگاه گیلان

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۵، گردهمایی علمی محصولات تراریخته، سلامت محیط زیست، امنیت غذایی، به منظور ارائه آخرین نتایج تحقیقاتی در خصوص جایگاه و اهمیت این محصولات بر ارتقاء امنیت غذایی و سلامت محیط زیست در جهان با حضور و سخنرانی متخصصین برجسته کشور در حوزه مهندسی ژنتیک برگزار شد.
دکتر ضیاءالدین میرحسینی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گیلان در این همایش ضمن خوش آمد گویی به مهمانان و حضار، بر ضرورت تبیین جایگاه علمی بهره گیری از فناوری های نوین زیست فناوری و تولید گیاهان تراریخته توسط متخصصین کشور تاکید کرد. در این گردهمایی پنج سخنرانی تخصصی با عناوین مرتبط با موضوع همایش در دو بخش ارائه شد. در بخش اول با محوریت محصولات تراریخته، تامین سلامت و امنیت غذا، دکتر امیدی، استاد دانشگاه تهران سخنرانی کرد وضمن اشاره به افزایش چشمگیر سطح زیر کشت این محصولات در جهان و اقبال جهانی به این محصولات، موضوع بی خطر بودن مصرف محصولات تراریخته بر مبنای مستندات علمی و گزارشات منتشره از منابع معتبر جهانی را مورد تاکید قرار داد. در ادامه دکتر کاظمی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص رفتارهای غیرعلمی برخی از افراد غیرمتخصص با فناوری نوین تولید محصولات تراریخته به سخنرانی پرداخت. بخش دوم این گردهمایی در زمینه مهندسی ژنتیک و روش های تولید محصولات تراریخته با سخنرانی دکتر شیرزادیان خرم آباد عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان ادامه یافت. وی ضمن تأکید بر لزوم استفاده از پتانسیل قابل توجه مهندسی ژنتیک در زمینه تولید محصولات تراریخته توجه به این محصولات را برای حل مشکلات کمبود غذا و رفع گرسنگی و افزایش مقاومت های محیطی و ارتقاء کیفیت محصولات کشاورزی ضروری دانست. سپس دکتر نوروزی، عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات چغندر قند، موضوع مزایای زیست محیطی محصولات تراریخته را بر مبنای شواهد و گزارشات منابع معتبر جهانی در ابعاد مختلف مورد بحث قرار داد. در ادامه میزگردی با حضور کلیه سخنرانان گردهمائی به منظور پاسخ به سئوالات شرکت کنندگان تشکیل شد. این گردهمائی با انتشار بیانیه ای به کار خود پایان داد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

۲ دیدگاه

  • باورم نمیشه علمنای محبوب من این خبر رو کار کرده. شما که خیلی مستقل و حرفه ای هستید!!! شما دیگه چرا آخه 🙁 البته شاید مجبورتون کردند که من درک میکنم. اما لطفا ما رو در مورد این هیولای وحشتناک (تراریخته) آگاه کن علمنا.

دیدگاه شما چیست