طبیعت و محیط زیست

میکروب‌هایی کوچک با قریحه‌ی موسیقیایی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

در برخی نقاط اقیانوس، میکروب‌های کوچکی به نام پایروکایستیس فوسیفورمیس (Pyrocystis fusiformis ) تجمع می‌کنند و در حین تشکیل و برخورد امواج آب را روشن می‌کنند.
زمانی که ستبیر مولتانی (Satbir Multani) و ماثورا گووینداراجان (Mathura Govindarajan) دو دانشجوی دانشگاه نیویورک مطلع شدند که این دینوفلاژلات‌ها چنین پاسخی به ارتعاشات می‌دهند، کنجکاو شدند که اگر برای آن‌ها موسیقی پخش شود چه می‌شود. در چند سری آزمایش مشاهده شد که این میکروب‌ها مانند جمعیتی با لباس رنگی هستند که زیر نور سیاه می‌رقصند.
این میکروب‌ها در طول روز کربن‌دی‌اکسید استفاده کرده و اکسیژن پس می‌دهند و با این کار نقش مهمی در تنظیم توازن جو زمین بازی می‌کنند. اما در شب، میکروب‌های جمع شده نوردهی خود را آغار می‌کنند. وقتی چیزی مکانیکی مانند موج‌، جریان و حتی یک جاندار آرامش آن‌ها را بر هم می‌زند، یک واکنش شیمیایی موجب می‌شود ۴۵۰۰ منبع نور کوچک در هرکدام از آنها چشمک می‌زنند. این نورها ممکن است مانند چراغ هشدار برای اطلاع به جانداران عمل کنند تا این جانداران بتوانند قبل از اینکه مورد حمله قرار بگیرند، حمله کنند.
این دو دانشجو با پخش بیت‌های (Beats) مختلف و قراردادن ظرف حاوی میکروب‌ها بر روی باند‌های در حال لرزش، مشاهده کردند که این میکروب‌ها چیزی جدود بیست ثانیه تحت تأثیر بیت‌های سنگین می‌درخشند و پس از آن لازم است چیزی در حدود نیم ساعت به استراحت بپردازند تا بتوانند دوباره بدرخشند.
ویدئوی جذابی که از این آزمایشات آماده شده است را در ادامه مشاهده می‌کنید.

 

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست