آخرین اخبار

بازی کردن باکتری ها با مغز

نوشته شده توسط فریبا اکرمی

نتایج تحقیقی مبنی بر استفاده از باکتری ها و اثر آن ها بر روی رفتار و حالت و حافظه ی انسان ها منتشر شده است. در این تحقیق به ۲۲ مرد به مدت ۴ هفته کپسول های مشابهی داده شد؛ که در اتمام این آزمایش آن ها بیان کردند که میزان استرس روزانه آن ها کاهش یافته است. این افراد فکر میکردند که در این کپسول ها مواد شیمیایی یا دارویی وجود دارد، اما نکته قابل توجه این است که این کپسول ها حاوی باکتری بودند.
امروزه علاوه بر مشکلات دارویی و بهداشتی حاصل از باکتری ها ، این موجودات به قهرمانان بهداشتی به دلیل نقش در تولید محصولات پروبیوتیک، تولید داروها و غیره تبدیل شده اند. باکتری ها بیشتر به جای آنکه بدن را سالم نگه دارند ، بیشتر به تغییر ذهن ما کمک می کنند. اما این پرسش پیش می آید که آیا با کشت باکتری ها می توان مغز را تسکین داد؟
پاسخ این سوال مثبت است. مثلا باسیلوس ها بر تولید دپامین و نور اپی نفرین، بیفیدیوباکتریوم بر تولید گاماآمینوبوتیریک اسید، انتروکوکوس و استرپتوکوکوس تولید سروتونین و اشرشیا بر تولید نوراپی نفرین و سروتونین اثر دارند. این اثر ممکن است با تولید سیگنال و یا اثر بر پیامبر تولید کننده ی این نوروترانسمیترها باشد.
با دستکاری باکتری های روده ای ، دانشمندان متوجه تغییر رفتار حیوانات آزمایشگاهی و انسان ها شده اند. به طور مثال در موش با این تغییر میکروبی ، حالت وی از مضطرب به جسور تغییر پیدا کرد. این نتایج نشان میدهند که باکتری ها در روده می توانند باعث تغییر خلق و خوی افراد شوند و در اختلالات روانی مثل اضطراب و افسردگی نقش داشته باشند.
کریستین تیلیسش (Kirsten Tillisch) متخصص گوارش بیان میکند که ما تحت کنترل این میکروب ها هستیم. وی بیان میکند که این کنترل در افراد مختلف متفاوت است.

ما تنها نیستیم

سایکوبیوتیک‌ها ارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که وقتی به میزان کافی در بدن بیماران مبتلا به اختلالات روانی از جمله افسردگی و سایر بیماریهای مرتبط با استرس باشند، علایم بیماری را کم کرده و به حفظ سلامت روانی کمک می‌کنند.
آلن سی لوگان، متخصص طب سنتی و طبیعی می‌گوید: پروبیوتیک‌ها باعث تعادل در باکتری‌های داخل دستگاه گوارش می شوند. این باکتری‌ها کارهای بسیاری در روده انجام می‌دهند که مهم‌ترین آن‌ها حفاظت از دیواره روده است. عدم تعادل این باکتری‌ها در روده (به عنوان مثال به علت استرس روانی، چربی بالا و رژیم غذایی پر از قند) به نفوذپذیری روده منجر می‌شود. نفوذ پذیری روده اتفاق ناخوشایندی است زیرا بخشی از باکتری‌ها در اثر نداشتن تعادل از طریق دیواره روده به جریان خون منتقل شده و باعث ایجاد التهاب می‌شوند که این مسأله با چاقی، بیماری و سایر مشکلات روحی و روانی در ارتباط است.
با مقایسه ی مدفوع انسان های افسرده با افراد سالم، مشخص شده است که باکتری های مدفوع این دو گروه با هم متفاوت هستند. سیگنال های بین روده و مغز ممکن است در طول عصب واگ منتقل شوند اما هنوز جزئیاتی در مورد این مکانیزم در دسترس نیست.
امروزه به طور وسیعی از پیوند مدفوع استفاده می شود که برای بررسی این پیوند علاوه بر آزمایشات خونی و ایدز و هپاتیت فرد دهنده به بررسی فلور مدفوع آن نیز پرداخته می شود. با بررسی این فلور می توان دید که اگر فرد دهنده دارای افسردگی باشد ، این بیماری را به فرد گیرنده نیز از طریق پیوند مدفوع منتقل می کند.

درباره نویسنده

فریبا اکرمی

۳ دیدگاه

دیدگاه شما چیست