اخبار ایران و جهان

در افتتاحیه اینوتکس ۲۰۱۶ چه گذشت

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری (INOTEX2016) در روز گذشته (دوم خردادماه جاری) با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و نمایندگان شرکت‌های برتر ایرانی و خارجی در نمایشگاه بین المللی تهران آغاز به کار کرد.
سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این رویداد بین المللی گفت: مهم ترین تفاوت‌های نمایشگاه فناوری و نوآوری پنجم را می‌توان رشد دوبرابری حضور شرکت‌های خارجی، نسبت به سال گدشته دانست و باید آینده کشور را با اصلاحات اساسی در رویکردهای گذشته به منابع و ارزش‌ها  پایه‌ریزی کنیم. به طوری که با تغییر جهت‌گیری، مسیر پیشرفت و توسعه اقتصادی را در ارزش‌های اصلی کشورمان پیش‌بینی و برنامه ریزی کنیم.
وی با بیان این که توسعه و پیشرفت ایران در خام فروشی و فروش منابع زیرزمینی نیست، افزود: باید پایه تفکری کشور نسبت به آینده اقتصاد را تغییر دهیم و گرچه جزء رتبه‌‌های نخست دارندگان منابع زیرزمینی جهان هستیم. اما این بدین معنا نیست که کشور را از فروش این منابع محدود و خام فروشی اداره کنیم.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، فرهنگ نادرست خام فروشی را به منابع زیرزمینی محدود ندانست و گفت: این فرهنگ نادرست در تفکر ما ریشه دارد و نه تنها در منابع زیرزمین، بلکه در دیگر عرصه ها همچون کشاورزی نیز باید از خام فروشی پرهیز کنیم.
رییس بنیاد ملی نخبگان، نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده کشومان را سرمایه‌ای ارزشمند و راهکار اجتناب از خام فروشی و فروش منابع زیرزمینی دانست و گفت: راهکار جایگزین این عمل، اقتصاد دانش بنیان است که پایه و اساس آن نیروی انسانی ارزشمند ماست که کمتر کشوری از آن بهره مند است.
وی افزود: بیش از ۳۲ میلیون جوان کمتر از ۳۲ سال که ۵ میلیون دانشجو در میان آن‌هاست، ما را در زمره ۵ کشور برتر دنیا جای داده است که کشورمان را از این حیث منحصر به فرد ساخته است.
ستاری، با اشاره به این ظرفیت نیروی انسانی فوق العاده کشور به عنوان دارایی اصلی اقتصاد دانش بنیان، ایران را بازاری ۸۰ میلیون نفری ارزشمندی برای دیگر کشورها دانست و گفت: بازار ۸۰ میلیونی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، در کنار حضور بیش از ۵۰ درصد استفاده کنندگان بستر اینترنت در ایران، آن را به ظرفیتی ارزشمند برای حضور دیگر کشورها بدل کرده است.
وی با اشاره به این که بازار ایران به داخل کشور محدود نبوده و مرزهای گسترده این کشور را نیز شامل می‌شود، اظهارکرد: بازار بزرگ e-commerce، یکی دیگر از ظرفیت‌های ماست و به غیر از داخل کشور، جمعیتی ۴۰۰ میلیونی در مرزهای ایران را شامل می‌شود.
رییس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، پتانسیل علمی بالا، نیروی انسانی فوق‌العاده و توانمند را ضرورتی برای مبنا قرار گرفتن فناوری و نوآوری، در تعاملات آینده کشورمان با دیگر کشورها دانست و افزود: کشورهایی که قصد دارند از ظرفیت بازار ایران بهره مند شوند، باید مبنای تعامل خود را نوآوری، فناوری، تحقیق و توسعه قرار دهند.
نایب رییس هیئت امنای پارک فناوری پردیس، همکاری در ایجاد پارک‌های فناوری مشترک را از اولویت‌های جدی همکاری با دیگر کشورها برشمرد و گفت: ایجاد پارک‌های فناوری مشترک، ازاولویت‌های جدی است که با هیئت های خارجی که در ایران حضور می‌یابند مورد بحث قرار می‌گیرد و در کنار آن، همکاری در حوزهjoint-venture از دیگر اولویت‌های همکاری است.
ستاری، با تاکید بر این که ایران صرفا بازار مصرف محصولات دیگر کشورها نیست، گفت: کشورهایی که قصد دارند با ایران وارد تعامل شوند، باید توانمندی‌ نیروی انسانی ایران را مورد توجه قرار دهند.
وی افزود: بازار بکر ایران می‌بایست متعلق به کشورهایی باشد که حاضر باشند در حوزه‌های تحقیق و توسعه، انتقال فناوری و نوآوری با ایران همکاری مشترکی را پایه‌ریزی کنند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با بیان این‌که باید بپذیریم صرفا یک بازار مصرف برای دیگر کشورهای نیستیم، بر صیانت از این بازار تاکید کرد و گفت: برای صیانت از این بازار، می‌بایست  به ایجاد شرکت‌های مشترک، خطوط تولید مشترک، انتقال فناوری، تحقیق و توسعه داشته باشیم و ساز و کار تعامل برد-برد با شرکت‌های خارجی را مبنای کار مشترک با دیگر کشورها قرار دهیم.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد با تحقق رویکردهای جدید در اقتصاد از جمله برگزاری اینوتکس، شرکت‌های حاضر توانمندی انسانی و ظرفیت بازار ایران را به خوبی درک کنند.
در ادامه مراسم حمیدرضا امیری‌نیا رییس پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری، این نمایشگاه را اقدامی ملی با رویکردی بین المللی دانست و گفت: با برگزاری این نمایشگاه به دنبال یافتن جایگاه واقعی ایران در عرصه بین المللی برای تبادل فناوری هستیم.
وی با بیان این که محور همکاریهای ایران با دیگر کشورها فناورانه و نوآورانه باشد، عنوان کرد: ایران در عرصه‌های فناورانه همچون فناوری نانو، جایگاه مطلوبی دارد که نویدبخش خلق ثروت از علم است و این نمایشگاه تلاش می‌کند تا تجلی‌بخش خلق ثروت از علم و فناوری باشد.
امیری‌نیا، با بیان این که ایران به دنبال برقراری فضای تعامل و همکاری با دیگر کشورها بر مبنای علمی و فناوری  با برگزاری نمایشگاه اینوتکس است، اظهار کرد: تمامی توانایی ما در حوزه علم و فناوری قابل اعتنا نیست و و نیازمند تعامل با دیگر کشورها در این عرصه هستیم. بنابراین دست یاری خود را به سوی دیگر کشورها دراز کرده‌ایم و آماده همکاری در مسیر علم و فناوری، طراحی مشترک، ایجاد خطوط تولید مشترک و فروش محصولات دیگر کشورها در بازار ایران و منطقه هستیم.
گفتنی است در این رویداد، ۹۰ شرکت و موسسه دانش بنیان داخلی و ۸۳ شرکت و موسسه خارجی از ۱۴ کشور جهان در این نمایشگاه حضور دارند و پاویون ملی کشورهای روسیه، یونان و بلاروس نیز به صورت متمرکز برپا خواهد شد.
در INOTEX2016، دومین نشست بین‌المللی با موضوع «شبکه‌سازی نوآوری» نیز برنامه‌ریزی‌شده است تا بیش از ۱۲ استاد و صاحب نظر خارجی در کنار متخصصان ایرانی در طی دو روز و در ۱۰ پنل تخصصی موضوعات مرتبط را به بحث و تبادل‌نظر بگذارند.
همچنین نشست هایی با حضور کارآفرینان و متخصصین ایرانی، کارگاه آموزشی بین‌المللی با مشارکت مرکز علوم و فناوری جنبش عدم تعهد(NAM)، چند نشست تخصصی در حوزه‌های مختلف فناوری با کشورهای مختلف و شش کارگاه آموزشی از جمله برنامه‌های دیگر این رویداد بین‌المللی خواهد بود.
در این نمایشگاه، فناوری های پیشرفته در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، اتوماسیون تغییرات صنعتی و پزشکی، مواد، زیست فناوری، الکترونیک و ارتباطات، مکانیک و مکاترونیک، اپتیک، هوا فضا، انرژی های نو و تجدید پذیر، نفت، گاز و پتروشیمی، فناوری پزشکی و مهندسی پزشکی، سیستم های هوشمند، جو زمین، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، صنایع و تاسیسات زیربنایی ارایه می‌شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست