اخبار ایران و جهان

کیوسک کتب علمی: آینده‌ی ذهن

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

شنیده‌اید که می‌گوید «طرف انیشتینه!» این واژه به جای اینکه نام خاص فردی باشد، اندک اندک به نمادی برای نبوغ و هوش تبدیل شده است.
کتابی که قرار است معرفی‌اش کنم فصلی دارد تحت عنوان: «مغز انیشتین و بهسازی هوش‌مان.»
« مغز آلبرت انیشتین گم شده! یا دست کم برای پنجاه سال گم شده بود، تا زمانی که وارثان پزشکی که آن را اندکی پس از مرگ انیشتین در ۱۹۵۵ بیرون آورده بود، در ۲۰۱۰ به موزه‌ی ملی بهداشت و پزشکی بازگرداندش. تحلیلی مغز وی شاید به روشن شدن این پرسش‌ها یاری برساند: نبوغ چیست؟ چگونه هوش و رابطه‌اش با موفقیت در زنگی را اندازه بگیریم؟ و نیز پرسش‌هایی فلسفی: آیا نبوغ نتیجه‌ی ژن‌های ماست، یا آن‌که بیشتر به کشاکش و دستاورد شخصی باز می‌گردد؟»
نویسنده‌ی کتاب خودش بعضاً تحت عنوان «انیشتین زمان» نام برده می‌شود. میچیو کاکو یک فیزیکدان پیشرو در زمینه‌ی نظریه‌ی ریسمان و ام-تئوری ست که ویژگی بارزی که سبب شهرتش شده است، توانایی نقل داستان فیزیک است. او چه در کتاب‌هایش چه در صحبت‌هایش به روشی جذاب نظریه‌های فیزیک کوانتم را مانند جهان‌های موازی،‌ توضیح می‌دهد. کاکو به راحتی با مثال‌هایی دم دستی و ملموس، مسائل سختی را برای مخاطبانش توضیح می‌دهد و همین امر موجب شده تا او به چهره‌ای دوست داشتنی در بین علم دوستان تبدیل شود.
اما میچیو کاکو این‌بار از حیطه‌ی تخصصی خود خارج شده و به کند و کاو در یکی از پیچیده‌ترین ماشین‌های دنیا می‌پردازد. کاکو در کتاب «آینده‌ی ذهن» به سادگی به تشریح مغز و مسائل مربوط به آن اعم از هوش و ناتوانی‌های مغزی پرداخته و تعریفی نو از آگاهی و خویشتن از دید یک فیزیکدان را ارائه می‌کند: نظریه‌ی فضازمان آگاهی». او همچنین به موضوع بحث برانگیزی می‌پردازد که عالمی کج‌فهمی‌های بسیاری بوده: «ارتباط نظریه‌ی کوانتم و آگاهی»
این کتاب را برای آنانی که مشتاق دانستن رازهای مغز و ذهن هستند پیشنهاد می‌کنم.

مشخصات کتاب
عنوان: آینده‌ی ذهن / کندوکاوی علمی برای فهمیدن، بهسازی و توانمندسازی ذهن
نویسنده: میچیو کاکو
ترجمه: رامین رامبد
انتشارات: نشر مازیار
تعداد صفحات: ۴۱۹ صفحه

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست