پزشکی و سلامت

غربالگری آزمایشی سه سرطان در چهار شهر کشور

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دکتر علی مطلق، رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز پنج شنبه در حاشیه کنگره بین المللی سرطان در مشهد گفت: هم اکنون غربالگری سرطان های پستان، دهانه رحم و روده بزرگ به پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی در چهار شهر کشور در حال اجراست.
وی افزود: برنامه غربالگری سرطان مزبور در چهار شهر “بافت، رضا شهر ، نقده و مراغه” به ترتیب در استان های کرمان، اصفهان، آذربایجان شرقی و غربی از اواخر سال گذشته آغاز شد و تا پایال امسال ادامه دارد.
دکتر مطلق ادامه داد: پس از اجرای آزمایشی غربالگری سه سرطان یاد شده در شهرهای مزبور، به تدریج غربالگری این سرطان ها در تمامی شهرهای کشور اجرا می شود.
رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت اضافه کرد: جمعیت هدف در این برنامه برای سرطان روده بزرگ، سنین بین ۵۰ تا ۷۰ سال و برای سرطان های پستان و دهانه رحم زنان بین ۳۰ تا ۷۰ سال با انجام معاینات بالینی و تست های آزمایشگاهی بررسی می شوند.
همچنین وی در زمینه دلایل انجام این غربالگری افزود: غربالگری سرطان های پستان، دهانه رحم و روده بزرگ در کشور بر اساس پیشنهاد سازمان جهانی بهداشت و در سرطان هایی که راههای تشخیص زودرس آنها وجود دارد، صورت می گیرد.
دکتر علی مطلق در ادامه گفت: بیماران شناسایی شده مبتلا به سرطان، بدنبال این غربالگری ها برای ارائه درمان های تخصصی به مراکز سطح دو و سه ارجاع داده می شوند.
دکتر مطلق با بیان اینکه سالانه در کشور حدود ۹۰ هزار مورد جدید سرطان گزارش می شود، افزود: سرطان در ایران و همه جهان در حال افزایش است که مهم ترین علت آن در ایران افزایش امید به زندگی و افزایش سن جمعیت است.
وی ادامه داد: وزارت بهداشت در طول سه سال گذشته برنامه های مختلفی را برای کنترل و مقابله با سرطان در سه سطح پیشگیری، تشخیص زودرس و درمان در حال اجرا دارد. همچنین ارتقای آگاهی عمومی نسبت به سرطان با برگزاری پویش های ملی و منطقه ای، کنترل عوامل خطر در بروز سرطان های مختلف با اقداماتی مانند افزایش مالیات بر فروش سیگار و کنترل آلودگی هوا را از جمله اقدامات در حال اجرای پیشگیری از سرطان در کشورمان می باشند.
به گفته وی، کنترل عوامل خطر بیماری های غیر واگیر که در بروز سرطان نقش دارند، مانند چاقی و کم تحرکی و پیگیری برنامه های حمایتی و کاهش هزینه های دارو و درمان بیماران مبتلا به سرطان نیز در این راستا دنبال می شود.
مطلق خاطر نشان کرد: در وزارت بهداشت پیش نویس سندی تدوین شده است که در این سند وظایف ارگان های مختلف برای پیشگیری از انواع سرطان ها مشخص شده است.
رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت با بیان اینکه ۵۰ درصد سرطان ها درمان پذیر هستند، افزود: بقای عمر مبتلایان به سرطان بستگی به چگونگی سه روش اصلی درمان سرطان شامل جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی دارد.
به گفته وی، نقش جراحی در این خصوص ۵۰ درصد و نقش رادیوتراپی ۴۰ درصد و نقش شیمی درمانی ۱۰ درصد شناخته شده است و هم اکنون به لحاظ جراحی و شیمی درمانی در کشورمان مشکلی نداریم و تنگناها و کمبودها در زمینه رادیوتراپی مطرح است.
وی در ادامه اضافه کرد: در حال حاضر ۷۵ دستگاه رادیوتراپی در سطح کشور دایر است و راه اندازی ۱۰ دستگاه دیگر رادیوتراپی در حال انجام است. بر اساس شاخص های کلی به ازای هر ۵۰۰ بیمار مبتلا به سرطان باید یک دستگاه رادیوتراپی وجود داشته باشد.
نخستین کنگره بین المللی سرطان، در بیمارستان رضوی مشهد طی روزهای ۲۹ تا ۳۱ شهریورماه در حال برگزاری شد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست