اخبار ایران و جهان

تاملی بر یک عدد!

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

امروز در رسانه های کشور خبری غرور آفرین منتشر شد اما درصد غرور این خبر در رسانه های مختلف متفاوت بود، با هم نگاهی به خبر رسانه های مختلف می اندازیم:

خبرگزاری ایسنا:
معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود، گفت: امروز من جایی آمده‌ام که یکی از کلیدی‌ترین دستاوردهای دولت در آن اتفاق افتاده است. در سه سال گذشته هر ماه دو داروی جدید تولید شده است. بخش بهداشت و درمان دستاوردهای مهمی در این سه سال داشته است.

خبرگزاری مهر:
معاون اول رئیس‌جمهور با اعلام اینکه حتما ایرادها و اشکالاتی به طرح تحول سلامت وارد است که باید اصلاح شود، گفت: تولید هر ماه دو قلم دارو برای کشور یک افتخار است.

با این وضعیت یعنی تعداد داروهای تولیدی عدد ۷۲ می شود.

اما یک تفسیر دیگر

خبرگزاری سینا:
معاون اول رئیس‌ جمهوری گفت: در دولت تدبیر و امید تولید یک داروی جدید هر دو ماه افتخاری بزرگ و کاری مهم در بخش دارویی کشور است.

که بدین ترتیب تعداد داروهای تولیدی به عدد ۱۸ میرسید نه ۷۲!!

اما ماجرا جالب تر می شود!

در پایگاه خبری وزارت بهداشت، خبر تولید هر دارو در ۲ ماه ذکر شده:
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید در هر دو ماه یک داروی جدید تولید شده است این توانمندی علمی کشور را افتخار آمیز توصیف کرد و گفت: دانشمندان کشور موفق شده اند داروهای سرطانی و بیماریهای صعب العلاج را که با قیمت های گزاف به کشور وارد می شد، با اتکا به توان داخلی تولید کنند.

اما در سایت رسمی معاون اول ریاست جمهوری همان عدد ۲ دارو در ماه مورد تایید قرار گرفته است:
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید در هر ماه دو داروی جدید تولید شده است این توانمندی علمی کشور را افتخار آمیز توصیف کرد و گفت: دانشمندان کشور موفق شده اند داروهای سرطانی و بیماریهای صعب العلاج را که با قیمت های گزاف به کشور وارد می شد، با اتکا به توان داخلی تولید کنند.

چه اتفاقی رخ داده و یا این مطلب چه طور بیان شده که دو برداشت متفاوت -آن هم با این اختلاف- انجام شده؛ جای تامل بسیار دارد.

برای همین خبرنگار علمنا برای مشخص شدن حقیقت ماجرا به سراغ مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی رفت تا مشخص شود کدام خبر صحیح است که در انتها همان ۲ دارو در ماه را مورد تایید قرار دادند و در سایت خود نیز اصلاح کردند.

سایت وزارت بهداشت قبل از اصلاح خبر

سایت وزارت بهداشت قبل از تصحیح خبر/ برای مشاهده بهتر تصویر روی آن کلیک کنید

سایت وزارت بهداشت قبل از اصلاح خبر

سایت وزارت بهداشت بعد از تصحیح خبر/ برای مشاهده بهتر تصویر روی آن کلیک کنید

+ تصویر اصلی این مطلب مربوط به سایت معاون اول رئیس جمهوری می باشد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست