پزشکی و سلامت

سوپرباکتری ها و قتل یک نفر در هر سه ثانیه/یک فاجعه در راه است

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

گزارش معتبری منتشر شده که در آن اذعان شده اگر محققان امروز جهان دست به کار نشوند تا سال ۲۰۵۰ هر سه ثانیه یک نفر در اثر آلودگی به سوپرباکتری ها خواهد مرد.

گزارش “بررسی مقاومت داروهای ضدباکتریایی” که به تازگی منتشر شده حاکی از آن است که باید انقلابی در نحوه استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و همچنین کمپینی در سطح وسیع برای آموزش عمومی سریع شروع به فعالیت کند تا به گفته آن از “سقوط مجدد جهان پزشکی به قرون تاریک” جلوگیری شود.
البته این گزارش صراحتا اعلام می کند که این امر میلیاردها دلار سرمایه گذاری لازم دارد.

مبارزه با عفونت هایی که در برابر داروها مقاومت نشان می دهند نبردی است که جهان به سرعت در حال باختن آن است و از آن به عنوان تهدیدی “در ابعاد تروریسم” یاد شده است.

اما مشکل کجاست؟

پاسخ بسیار ساده است؛ “بشر با سرعت کافی، آنتی‌بیوتیک‌های تازه تولید نمی کند و آنهایی را هم که در اختیار دارد تلف می کند.” همین چند وقت پیش بود که  پزشکان باکتری هایی کشف کردند که می توانستند در برابر آخرین راه چاره موجود – آنتی بیوتیک کولیستین – مقاومت کنند. در نتیجه این نگرانی مطرح شده که جهان در آستانه “عصر ورود به عصر بعد از آنتی‌بیوتیک‌ها” باشد.
ابعاد این کشف (باکتری که به کولیستین هم مقاوم است) بسیار خطرناک توصیف شده؛ دانشمندان چینی که این گونه از باکتری را یافته‌ بودند اعلام کرده بودند که: “نگران‌کننده‌ترین موضوع این است که این ژن (ژن باکتری کشف شده) می‌تواند از یک باکتری به باکتری دیگری منتقل شود و در زمانی کوتاه، ارتشی از “ابرباکتری”‌های مقاوم تشکیل دهد”.
نمونه‌برداری‌های این گروه پژوهش‌گر نشان داده بود که در طول سه سال مطالعه در چهار استان چین، ۱۵% گوشت‌های خام در بازار، ۲۱% دام‌ها و ۱% از بیماران بستری در بیمارستان‌ها به این باکتری‌ها آلوده شده‌اند.

راه های پیشنهادی برای حل این معضل چیست؟

راه های مختلفی از سوی نهادهای بهداشتی، تحقیقاتی وغیره پیشنهاد شده، اما پژوهشگرانی که به تازگی نتایج بررسی مقاومت داروهای ضدباکتریایی را اعلام کرده اند به طور واضح این پیشنهادها را مطرح کردند:
* یک کمپین فوری و گسترده برای افزایش آگاهی عمومی چون بیشتر مردم از خطرات آن بی خبرند
* ایجاد یک صندوق نوآوری جهانی به ارزش ۲ میلیارد دلار برای تحقیقات اولیه
* بهبود دسترسی به آب غیرآلوده، بهداشت بهتر و بیمارستان های تمیزتر برای جلوگیری از گسترش‌عفونت‌ها
* کاهش مصرف گسترده و غیرلازم آنتی بیوتیک در صنعت کشاورزی/دامداری؛ از جمله ممنوعیت مصرف آن دسته از داروهایی که برای سلامت انسان اهمیت حیاتی دارند
* بهبود سیستم نظارت بر گسترش مقاومت در برابر دارو
* پرداخت یک میلیارد دلار به شرکت ها به خاطر کشف هر یک آنتی بیوتیک تازه
* مشوق های مالی برای ایجاد آزمایش های جدید برای جلوگیری از تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها زمانی که موثر نیستند
* ترغیب استفاده از واکسن و داروهای آلترناتیو

حال باید دید تا رهبران کشورهای جهان اقدامی فوری برای برطرف شدن این معضل جهانی انجام می دهند یا خیر؟

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست