اخبار ایران و جهان

نشست خبری جشنواره سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی

نوشته شده توسط بهار امیرکاوه ای

صبح امروز (سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه) نشست خبری به مناسبت اولین جشنواره ملی و کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با حضور پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و امیر علی حمیدیه، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی در جمع خبرنگاران برگزار شد.
طی این مراسم کرمی، ضمن تبریک بابت هفته روابط عمومی بیان کرد:
این جشنواره با هدف آشناسازی جامعه با مفاهیم این حوزه، جریان سازی سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی و دعوت به حضور سرمایه گذاران و خیرین به داخل این حوزه از ۳۰ اردیبهشت تا یکم خرداد ماه در مجتمع بین المللی رایزن برگزار می شود.
همچنین در روز شنبه ۱ خرداد ماه مصادف با اختتامیه این جشنواره که با حضور وزرا و مهمانان داخلی و خارجی برگزار میشود، امکان تبادل اطلاعات بین رسانه ها و این مهمانان خارجی امکان پذیر است تا از زبان آنها میزان رشد و جایگاه ایران بازگو گردد.
در ادامه این نشست، دکتر حمیدیه اظهار داشت: برنامه ریزی این رویداد علمی ۸ ماه است که در حال اجرا است تا بتوانیم در این سه روز بزرگترین مجمع فعال کشور را ایجاد کنیم و افراد صاحب نظر علمی در همه حوزه های مرتبط با سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی را گردهم بیاوریم.
وی افزود: این کنگره متفاوت، با ۱۶ کارگاه در بخش های مختلف در بیمارستان های دولتی و خصوصی، سازمان انتقال خون و رویان در حال برگزاری است و تا دو روز دیگر ادامه دارد و تاکنون بیش از ۷۰ نفر برای شرکت در آن ثبت نام کرده اند.
امیر علی حمیدیه در ادامه گفت: همچنین کارگاه های اموزشی کنگره که شامل علوم بالینی، پزشکی و مهندسی است در سه بخش برگزار می شود. بخش اول سخنرانی مدعوان داخلی و خارجی که شامل ۱۴ چهره بین المللی ۱۲ چهره داخلی و ۱۱ نفر از ایرانیان خارج از کشور. بخش دوم، سخنرانی نفرات برتر که صاحب مقالات برگزیده هستند، شامل ۳۰ مقاله ایرانی و ۵ مقاله خارجی از کشورهایی نظیر هند و پاکستان. بخش سوم هم، بخش پوستر که شامل ۱۴۰ پوستر است.
وی همچنین در رابطه با تعداد و کیفیت مقالات گفت: تعداد کل مقالات ۲۸۰ عدد بوده که در این سه بخش طبقه بندی شده اند.
وی اضافه کرد: در طول جشنواره نمایشگاهی از دستاوردهای شرکت های دانش بنیان، دانش آموزان و دانشجویان و دانشگاهیان برپا می گردد. در کنار این برنامه ها جایزه ملی هم نظر گرفته شده است که به افراد زیر ۳۵ سال که شامل اساتید جوان و دانشجویان دکتری هستند در سه بخش ایده برتر، مقاله و پایان نامه برتر اهدا می شود.
حمیدیه همچنین بیان داشت: کانونی تحت عنوان،، اندیشه و نوآوری ایجاد شده است که ایرانیان خارج از کشور در آن ثبت نام می کنند تا علاوه بر ارایه اطلاعات امکان بازگشت انها فراهم شود و تاکنون ۱۳۵ نفر اعلام آمادگی کرده اندـ در این طرح حتی امکان مهاجرت معکوس نیز وجود دارد.
وی گفت: علم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی از علوم نوین هستند که با سلامت افراد جامعه و اشتغال جوانان ارتباط مستقیم دارندـ پس ایران همانطور که در طب سنتی صاحب نظر است می تواند با این نمونه از برنامه ها ارتقا یابد و در این علوم نوین نیز در صدر قرار گیردـ

جشنواره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی جشنواره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی

جشنواره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی

درباره نویسنده

بهار امیرکاوه ای

دیدگاه شما چیست