اخبار ایران و جهان

مراسم تجلیل از “دکتر گلشنی” برگزار شد

نوشته شده توسط حمیدرضا گودرزی

مراسم بزرگداشت مهدی گلشنی بنیان‌گذار گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف، چهره ماندگار عرصه فیزیک و عضو فرهنگستان علوم، با حضور فرهیختگان و دوستداران علم و دانش، دیروز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.
در ابتدای این مراسم مهدی محقق رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: «این مجلس برای بزرگداشت یکی از چهره‌های سرشناس کشورمان است و ما باید این روش گذشته را که وقتی کسی زنده بود مورد بی‌اعتنایی قرار می‌گرفت و وقتی از دنیا می‌رفت می‌گفتند ما چه گوهر گرانبهایی را از دست داده‌ایم، کنار بگذاریم.»
وی با اشاره به اینکه این مراسم صدو پنجاه یکمین بزرگداشت این انجمن است که به مهدی گلشنی اختصاص دارد افزود: «گلشنی از چهر های ارزشمنمد این علمی مملکت است او تسلط بر فلسفه و حکمت دارد در عین اینکه در رشته فیزیک در دانشگاه برکلی آمریکا نیز تحصیل کرده است. می توان از دکتر گلشنی به عنوان یک استاد تمام یاد کرد.»
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: «گلشنی از نوادر علمی این دوران و از کسانی است که بین عقل و نقل جمع کرده است. در عین حال که رشته ایشان فیزیک بوده و گذشته از اخلاق کریمه‌ای که در وجود این بزرگوار وجود دارد. گلشنی معلم به معنای واقعی است و کسانی که با ایشان سر و کار دارند، همگی نقل می‌کنند که دکتر گلشنی معلم به تمام معنا است.»
وی اظهار داشت: «آقای گلشنی از افراد برجسته کشور است گذشته از رشته اختصاصی ایشان از فلسفه اسلامی اطلاعات خوبی دارد و باید امثال دکتر گلشنی الگویی برای نسل جوان جویای علم باشد.»
در ادامه جلسه آیت الله محمد علی تسخیری، مشاورعالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام از گلشنی به عنوان مرد علم و دین یاد کرد وگفت: «دکتر گلشنی تحصیلات حوزوی در زمینه‌های منطق و حکمت الهی را در حوزه علمیه اصفهان پشت سر گذاشت، ایشان نویسنده ده‌ها مقاله در زمینه‌های فلسفه علوم و ارتباط بین علوم و دین است. همچنین تألیف و ترجمه چندین کتاب از جمله ترجمه کتاب “عدالت، امنیت و وحدت” است.»
وی عنوان کرد: «راه‌اندازی مجله وزین علمی آفاق حوائج اسلامی از دیگر خدمات دکتر گلشنی است که مجله‌ای نو در زمینه تحقیقات علوم انسانی به شمار می‌رود. ایشان سخنرانی قوی در محافل علمی و اجلاس‌های بزرگ جهان خصوصاً دانشگاه‌های معروف است که بنده بارها شاهد استقبال عظیم دانشمندان از چنین سخنرانی بوده‌ام.»
آیت‌الله تسخیری به دیگر خدمات مهدی گلشنی اشاره کرد و گفت: «راه‌اندازی مرکز علمی از جمله مرکز تحقیقات امام علی(ع)، برگزاری کنگره بزرگ امام علی(ع) و خاتم از توفیقات دکتر گلشنی است که شخصیت‌های بزرگ جهان اسلام در این کنگره شرکت کردند و بنده که در آن ایام در خارج از کشور بودم، برای شرکت در این اجلاس به ایران آمدم.»
وی تصریح کرد: «امروز کتاب‌های شخصیت‌های بزرگ مانند شهید مطهری و شهید صدر به زبان‌های گوناگون ترجمه شده و در کتابخانه‌های بزرگ دنیا وجود دارد. بنده بیش از ۸۰۰ اجلاس بین‌المللی از طرف ایران شرکت کرده‌ام که طرح عظیم دکتر گلشنی در این اجلاس‌ها توانسته پاسخگوی نیازهای جهان اسلام باشد. ایشان طراح تغییرات اسلامی علمی در کل جهان بود.»

+ تصویر اصلی این مطلب از خبرگزاری فارس می باشد.

درباره نویسنده

حمیدرضا گودرزی

دیدگاه شما چیست