آخرین اخبار اخبار ایران و جهان مقالات

پنج حقیقت جالب علمی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

۱- اگر تمام DNA موجود در بدن یک انسان معمولی را در کنار هم قرار دهیم طول آن ۳۴ برابر فاصله خورشید تا پلوتو می شود

۳۶۳۷

ژنوم انسان (کد های ژنتیکی که در تمام سلول های انسان وجود دارد) شامل ۲۳ مولکول DNA است که هر کدام حاوی ۵۰۰ تا ۵/۲ میلیون جفت نوکلئوتید است. مولکول های DNA زمانی که باز شوند بین ۷/۱ تا ۵/۸ سانتی متر طول دارند که به طور میانگین ۵ سانتی متر در نظر گرفته می شود. در بدن هر انسان ۳۷ تریلیون سلول وجود دارد و اگر تمام مولکول های DNA موجود در تمام سلول های بدن هر انسان را از هم باز کنیم و در امتداد هم قرار دهیم، طول نهایی آن به   متر می رسد که برابر ۱۷ بار سفر رفت و برگشت از خورشید به پلوتو است. ( متر)

۲- بدن یک انسان معمولی ۱۰ برابر سلول های انسانی سلول های باکتری با خود حمل می کند

۳۶۳۶

 زمانی که این حقیقت را می شنویم خنده دار به نظر می رسد که ما چگونه دستان خود را به اجبار می شوییم و یا زمانی که کسی در اطراف ما عطسه می کند ما روی خود را بر می گردانیم تا از ورود میکروب ها و باکتری ها به بدن خود جلوگیری نماییم. بر اساس گفته های کارولین بوهاچ میکروبیولوژیست دانشگاه ایداهو حقیقت این است که باکتری هایی که در درون ما زندگی می کنند یک ظرف ۲ لیتری را پر می کنند یعنی ۱۰ برابر سلول های بدن انسان(اندازه سلول های بدن بسیار بزرگتر از باکتری ها می باشد) اما نگران نباشید؛ اکثر این باکتری ها مفید هستند و ما بدون آنها نمی‌توانیم زنده بمانیم.

۳- برای یک فوتون حدود ۴۰٫۰۰۰ سال زمان نیاز است تا از هسته خورشید به سطح آن برسد در حالی که فاصله بین خورشید تا زمین را در ۸ دقیقه می پیماید

۳۶۳۸

حرکت یک فوتون به این صورت است کهبا پیمایش مسافت مشخصی توسط اتمی جذب شده و در جهت جدیدی گسیل می شود. یک فوتون برای پیمایش مسافت هسته تا سطح خورشید (۶۹۶۰۰۰ کیلومتر) جایی که می تواند به فضا فرار کند نیاز به بارها و بارها، گسیل شدن نیاز دارد. محاسبه این فرآیند پیچیده و دشوار است اما نتیجه نشان می دهد که برای رسیدن یک فوتون به سطح خورشید به هزاران و یا شاید میلیون ها سال زمان نیاز دارد. با در نظر گرفتن این حقیقت شاید انرژی که در همین لحظه به ما می‌رسد میلیون ها سال پیش تولید شده باشد.

۴- دیواره ی بزرگ مرجانی، با بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر طول، بزرگترین ساختار زنده بر روی زمین هستند

۳۶۴۰

صخره های مرجانی، شامل تعداد بسیار زیادی از پلیپ های مرجانی اند – حیوانات بی مهره ی نرم تن – که توسط بافتی به هم متصل شده‌اند. دیواره ی بزرگ مرجانی سیستم به هم پیوسته ای از ۳۰۰۰ تپه ی دریایی و ۹۰۰ جزیره ی مرجانی، که توسط معابر باریکی در زیر سطح دریای مرجانی، از هم جدا شده‌اند. با اندازه ای بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر و پوشش منطقه ای به وسعت ۳۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع، این دیوار مرجانی بزرگترین ساختار زنده ی موجود بر روی زمین است. این دیوار مرجانی تنها ساختار زنده ای است که از فضا بر روی زمین قابل مشاهده است. ولی این کلونی مرجانی آسیب پذیر به علت آسیب های انسانی، از جمله آلودگی ها و تغییرات آب و هوایی، در حال از بین رفتن است.

۵- اتم های موجود در یک قاشق چای خوری آب، ۸ برابر تعداد قاشق های چای خوری است که برای تخلیه آب اقیانوس اطلس نیاز است

۳۶۳۹

یک قاشق چای خوری از آب ( حدود ۵ میلی لیتر) حاوی  مولکول آب می باشد، ولی هر مولکول آب شامل ۳ اتم است: ۲ اتم هیدروژن و ۱ اتم اکسیژن. علاوه بر این، اگر مولکول های موجود در یک قاشق چای خوری آب را در امتداد هم قرار دهیم، طول حاصل شده برابر با ۵۰ میلیارد کیلومتر  و یا برابر با عرض منظومه ی شمسی می باشد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست