آخرین اخبار

پلاسما، فناوری موثر در صنایع

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

رشد لایه های نازک اکسید روی با استفاده از فناوری پلاسما جهت کاربرد در سنسورهای گازی توسط محققان واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت…

سنسورهای گازی از جمله تجهیزاتی است که در صنایع مختلف نفت و گاز، پتروشیمی و غیره بسیار پرکاربرد می باشد زیرا عملکرد این سنسورها در اندازه گیری مقدار گاز موجود در محیط بسیار بالا است.
سنسورهای گاز جزء سنسورهای شیمیایی محصوب میشوند. که این سنسورها بر اساس تغییرات شیمیایی که در ساختار آنها ایجاد می شود عمل می کنند.
به طور مثال در سنسور گازی از اکسید روی استفاده شده است. اکسید روی (ZnO) یکی از معروفترین و پرکاربردترین مواد اکسیدی رسانای شفاف محسوب میشود که امروزه کاربردهای فراوانی در صنعت پیدا کرده است. استفاده در سلولهای خورشیدی، LED ها، فوتودیودها و حسگرهای گازی از جمله مهمترین کاربردهای این ماده نیمه رسانا محسوب میشود.
محققان واحد علوم و تحقیقات موفق شدند با استفاده از تکنولوژی پلاسما، لایه های نازک اکسید روی را رشد دهند.
محمدتقی حسین نژاد دانشجوی دکتری رشته فیزیک این واحد دانشگاهی در رابطه با این طرح تحقیقاتی گفت: هدف اصلی در این کار تحقیقاتی، رشد لایه های نازک اکسید روی با استفاده از تکنولوژی پلاسما، بررسی خواص ساختاری و مورفولوژی سطح نمونه ها و در نهایت بررسی میزان حساسیت نمونه های رشد یافته به گاز اتانول به منظور تحلیل خواص حسگری گاز و استفاده در کاربردهای سنسوری بوده است.
به گفته حسین نژاد ، یکی از اساسی ترین دلایل ساخت حسگرهای گازی در محیط پلاسمایی ، تحقیقات محدود محققان در حوزۀ رشد لایه های نازک جهت استفاده در سنسورهای گازی با استفاده از تکنولوژی پلاسما بوده است.
وی به کابردهای این طرح تحقیقاتی اشاره کرد و افزود: حسگرهای گازی بطور کلی در صنایع نفت و گاز کاربرد فراوانی دارند. همچنین از دیگر کاربردهای آنها میتوان به استفاده در صنایع پتروشیمی، صنایع نظامی و … اشاره نمود.
این محقق واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: نتایج بدست آمده از این طرح قابلیت کاربرد در صنایعی که بطور مستقیم با گاز اتانول فعالیت می کنند را دارد.
حسین نژاد گفت: یکی از اساسی ترین ویژگی های نوآورانه این طرح، رشد لایه های نازک اکسیدروی جهت استفاده در حسگرهای گازی با استفاده از تکنولوژی پلاسما بوده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست