آخرین اخبار

ساخت رابط مغز و رایانه برای نخستین بار در کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

ساخت رابط مغز و رایانه در کشور، همگام با کشورهای پیشرفته با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در حال انجام است…

رابط مغز و رایانه مجموعه‌ای است که از سنسورها و اجزای پردازش سیگنال تشکیل می‌شود که فعالیت مغزی فرد را مستقیماً به یک سری سیگنال‌های ارتباطی یا کنترلی تبدیل می‌کند و از آن جایی که این سیستم‌ها روش نوینی برای برقراری ارتباط، خصوصاً برای افرادی که از نظر جسمی معلول هستند را فراهم می‌کنند، گروه‌های پژوهشی زیادی روی این سامانه‌ها کار می‌کنند.
به گفته محمد علی انصاری، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی طراحی و ساخت رابط مغز-رایانه برای نخستین بار در کشور به صورت لیرزی شروع شده است.
البته در دنیا در قالب طرح‌های تحقیقاتی مهم در دانشگاه‌های بزرگی همچون ماکس پلانک و بروکسل فعالیت‌ها بر روی این فناوری در حال انجام است و دانشگاه هاروارد نیز به تازگی مرکزی را در این زمینه راه اندازی کرده است.
انصاری، مدیر پروژه “طراحی و ساخت رابط مغز- رایانه” بر اساس روش تصویربرداری طیفی در ناحیه فروسرخ نزدیک و کاربست پذیری آن در تنظیم بار تمرینات توانبخشی شناختی” که با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در حال انجام است درباره این پروژه بیان کرد: این دستگاه در واقع رابطی بین مغز و رایانه است تا برخی سینگال‌های مغزی را به منظور مانیتورینگ فعالیت‌های مغزی برای رایانه طراحی کنیم.
انصاری عنوان کرد: در این دستگاه از نور لیزر استفاده می‌شود تا با تاباندن این نور بر سر فرد مورد نظر سیگنال‌های مغزی شخص با توجه به سیگنال‌های نوری دریافت شده و پس از ترجمه آن سطح توجه، هوشیاری و حالت‌های مختلف همچون استرس و خوشحالی مشخص شود.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با توجه به اینکه این فناوری در دنیا روی مرز دانش قرار دارد گفت: در ایران گروه ما برای نخستین بار به صورت لیرزی این تحقیق را آغاز کرده است البته در دنیا نیز در قالب طرح‌های تحقیقاتی مهم در دانشگاه‌های بزرگی همچون ماکس پلانک و بروکسل فعالیت‌ها بر روی این فناوری در حال انجام است و دانشگاه هاروارد نیز به تازگی مرکزی را در این زمینه راه اندازی کرده است.
وی اظهار کرد: حجم تحقیقات بر روی این تکنولوژی بسیار بالا است و ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی در تامین بخشی از این هزینه‌ها ما را حمایت می‌کند البته سعی داریم از طریق مراکز دیگر سایر هزینه‌ها را تامین کنیم البته دنیا نیز همین روند را طی می‌کند زیرا دستگاه‌های تجاری در این حوزه رقم‌های چندین میلیاردی دارند. پس ابتدا باید در شرایط آزمایشگاهی این فناوری بررسی شود و بعد از آن از طریق سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ برای تجاریسازی اقدام شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست