اخبار ایران و جهان پزشکی و سلامت

ساخت بیمارستان هزار تختخوابی در مازندران

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران از ساخت بیمارستان یک هزار تختخوابی توسط شرکت کره ای سامسونگ با همکاری این دانشگاه در استان مازندران خبر داد.
دکتر قاسم جان بابایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام این مطلب افزود : تفاهم نامه ساخت این بیمارستان با طرف کره ای در حاشیه همایش فرصت های سرمایه گذاری حوزه سلامت در ایران که در تهران جریان داشت ، امضا شده است.
وی اظهار داشت: در این همایش تعدادی از کشورها از جمله کره جنوبی، ایتالیا، ترکیه، ژاپن و چند کشور دیگر به صورت جدی برای ساخت بیمارستان در جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی و تفاهم نامه امضا کردند که طرف امضای تفاهم نامه با شرکت کره ای سامسونگ دانشگاه علوم پزشکی مازندران بود.
دکتر جان بابایی گفت: بر اساس این تفاهم نامه چهارشنبه هفته جاری نماینده سامسونگ برای بازدید از زمینی که برای این منظور معرفی و مورد قبولشان واقع شده است به مازندران سفر می کند و پس از آن هم کارهای مقدماتی انجام خواهد شد.
وی با اعلام این خبر که کارهای مقدماتی احتمالا در کمتر از دو تا سه ماه به پایان می رسد، افزود: پس از آن هم ساخت بیمارستان آغاز خواهد شد که پیش بینی ما و طرف کره ای این است که ظرف سه سال به بهره برداری برسد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران زمین در نظر گرفته شده برای این بیمارستان که موسوم به مگاهاسپیتال است را ۱۵ هکتار اعلام کرد که متعلق به همین دانشگاه بوده و در منطقه ماهفروجک قرار دارد.
جان بابایی اضافه کرد: بیمارستان هزار تختخوابی با رعایت تمامی استانداردهای جهانی ساخته خواهد شد و ارائه خدمات در آن به بیماران هم با تعرفه دولتی خواهد بود و یک بیمارستان دولتی محسوب می شود.
وی افزود: به عنوان مثال یکی از استانداردهایی که در ساخت این بیمارستان رعایت می شود اختصاص یک صد متر مربع فضا برای هر تخت بیمارستانی و امکانات پشتیبانی مربوط به آن است و در تجهیز و دیگر موضوع ها هم استانداردها به همین گونه رعایت خواهد شد.
دکتر جان بابایی تاکید کرد : ساخت این بیمارستان در مازندران به معنای حذف هیچ بیمارستانی نیست و ساخت بقیه بیمارستان ها و برنامه های بیمارستانی ادامه می یابد ، برای این که استان هم به لحاظ گردشگر پذیری نیاز به تخت های بیمارستانی بیتشر دارد و هم این که در شرایط حاضر استان ما پذیرای بیمارانی از دیگر استان های کشور است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در باره هزینه ساخت این بیمارستان هم توضیح داد: فعلا هزینه کلی برآورد نشده است ولی بر اساس استانداردهای بین المللی برای هر تخت در ساخت چنین بیمارستان هایی ۹ میلیارد ریال هزینه می شود.
وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی مازندران برای ساخت این بیمارستان باید ۱۵ درصد آورده داشته باشد و بقیه مبلغ را شرکت کره ای تامین می کند.
وی در ادامه اظهار داشت: بیمارستان به صورت کامل در اختیار وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی مازندران خواهد بود و طرف خارجی اعتبارات مورد نیاز را در قالب وام تامین می کند و در یک دوره زمانی ۱۰ ساله هم به صورت قسطی بازپرداخت می شود.
گفتنی است همایش دو روزه فرصت های سرمایه گذاری حوزه سلامت دیروز در هتل اسپیناس تهران آغاز به کار کرد و امروز با امضای تفاهم نامه هایی با شرکت های متمایل به سرمایه گذاری در حوزه سلامت ایران پایان یافت.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست