آخرین اخبار

ثبت نخستین “ابر درخت مصنوعی هوشمند” در تبریز

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

نخستین ابر درخت مصنوعی هوشمند کشور توسط مخترع تبریزی طراحی شد…

یک درخت مصنوعی تحت عنوان ” ابر درخت مصنوعی هوشمند” توسط مخترع دانشگاه پیام نور تبریز با هدف محافظت از محیط زیست و تصفیه هوا ایده پردازی و طراحی شد و پس از هشت سال تلاش اکنون به مرحله آزمایشگاهی رسید .
پیمان محمودزاده، مخترع این درخت مصنوعی با اشاره به اینکه این درخت قابلیت جذب و تبدیل بسیار بالای گاز دی اکسید کربن به اکسیژن را داراست، افزود: این درخت توان تصفیه هوا به اندازه ۳۶۵ درخت را داشته و میزان جذب ۱۰۰ درصدی دی اکسید کربن و تولید ۹۸ درصد اکسیژین را دارد.
وی با بیان اینکه بدنبال صنعتی کردن این ابداع هستیم، اظهار کرد: در طراحی آن با بهره گیری از پنل های خورشیدی توانسته ایم مقدار مصرف انرژی را به حداقل برسانیم.
محمودزاده اضافه کرد: نمونه طرح درخت برگرفته از آیات سوره مبارک ‘تین’ است به طوری که بدنه آن به شکل درخت زیتون و برگ های آن به شکل برگ های درخت انجیر است تا نماد جهان اسلام برای جهانیان باشد..
صادق نجفی، شهردار تبریز در مراسم رونمایی از ابردرخت مصنوعی هوشمند در دانشگاه پیام نور تبریز، خاطرنشان کرد: امروز در جهانی زندگی می‌کنیم که بخش عمده‌ای از برنامه‌های صنعتی و اقتصادی با پیامدهای سوء زیست‌محیطی و اجتماعی همراه است. جبران این تاثیرات، نیازمند اقدامات خلاقانه است.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی، ایده‌ای که اهداف محیط زیست را مد نظر داشته باشد و در عین حال در خدمت زیبایی و نشاط شهر نیز باشد، گره‌گشا خواهد بود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

۲ دیدگاه

  • سلام
    خبر جالبی بود، فقط میشه راجع به این “جذب ۱۰۰٪ دی‌اکسیدکربن “توضیح بدید؟ صد در صد چی؟ کل هوای تبریز که منظور نیست!!! 🙂
    از یک پایگاه علمی انتظار میره در بازتاب‌ها به این جزئیات توجه بیشتری بکنه 🙂

    • یکبار دیگر اگر متن را مطالعه بفرمایید کاملا متوجه اون کلمه ۱۰۰ درصد می شوید.
      از یک خواننده عزیز مثل شما هم انتظار میره کمی با دقت بخونید مطلب رو 🙂

دیدگاه شما چیست