آخرین اخبار

افزایش تولید اشعه ایکس به کمک علم نانو

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

محققان دانشگاه لاهیجان و دانشگاه علم و صنعت ایران روشی را پیشنهاد کرده‌اند که به کمک آن می‌توان میزان تولید اشعه‌ی ایکس را افزایش داد…

پرتو یا اشعه ایکس نوعی تابش الکترومغناطیسی با طول موج نانومتری است که هرگاه پرتو لیزری با هدف فلزی برخورد کند، یک حجم پلاسمایی شامل یون‌ها و الکترون‌ها با دمای بسیار بالا تشکیل می‌شود که این پلاسما از خود اشعه‌ی ایکس می‌تاباند.
این اشعه به دلیل جنبه‌های منحصربه‌فردی که دارد در زمینه‌های متعددی از جمله بلورشناسی ، عکسبرداری از اعضای داخلی بدن، عکسبرداری از درون اشیای جامد، علم مواد و غیره کاربرد دارد.
امروزه مطالعه‌ی فعل‌وانفعال پرتو لیزر با هدف فلزی از دید تولید اشعه‌ی ایکس بسیار مورد توجه قرار گرفته است و از این رو روش‌های متفاوتی به‌منظور افزایش بازدهی تولید اشعه‌ی ایکس معرفی و به کار گرفته می شود.
محققان دانشگاهی ایران نیز در همین راستا موفق شدند روشی را به منظور عکسبرداری از بافت های زنده توسط اشعه ایکس پیشنهاد کنند.
به گفته‌ی دکتر رضا فاضلی، عضو هئیت علمی دانشگاه آزاد لاهیجان هدف از انجام این طرح تلاش برای افزایش میزان تولید اشعه‌ی ایکس با اعمال تغییرات در اشعه‌ی لیزر ورودی و فلز هدف بوده است.
اشعه‌ی ایکس ایجاد شده به روش معرفی شده در طرح حاضر، از شدت و کیفیت بالاتری نسبت به اشعه‌ی تولیدشده به روش‌های مرسوم برخوردار است. به‌علاوه استفاده از این روش کاهش هزینه‌ی تولید اشعه‌ی ایکس را نیز به دنبال خواهد داشت.
فاضلی در ادامه خاطرنشان کرد: جهت دستیابی به بیشترین میزان اشعه‌ی ایکس تولیدشده، مراحل فیزیکی مختلف مربوط به برهمکنش پرتو لیزر و اشعه‌ی ایکس تولیدشده به‌صورت کامپیوتری و طی مراحل برنامه‌نویسی شبیه‌سازی شد.
این شبیه‌سازی نشان داده است که استفاده از هدف فلزی شامل یک لایه‌ی ضخیم و یک لایه‌ی متخلخل با ضخامت نانومتری موجب افزایش میزان اشعه‌ی ایکس تولیدشده می‌گردد. همچنین افزایش میزان تخلخل‌ لایه نانویی در هدف فلزی، بازده تولید اشعه‌ی ایکس را افزایش می‌دهد.
گفتنی است این طرح حاصل تحقیقات پژوهشگران دانشگاه آزاد لاهیجان و دانشگاه علم و صنعت ایران است که در علم پزشکی کاربرد دارد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست