آخرین اخبار

کار آفرینی در شهر الکترونیک

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

رویداد کارآفرینی شهر الکترونیک، به‌عنوان نخستین رویداد کارآفرینی در لرستان توسط بنیاد نخبگان این استان و با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و مرکز شتابدهی نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود…

شهر الکترونیک یکی از خاستگاه‌های مدیران شهری و شهروندان در عرضه کردن و مورد استفاده قرار دادن خدمات شهری است. شهر الکترونیک، شهری است که اداره امور شهروندان شامل خدمات و سرویس‌های دولتی و سازمان‌های بخش خصوصی بصورت برخط (online) و بطور شبانه‌روزی، در هفت روز هفته با کیفیت و ضریب ایمنی بالا با استفاده از ابزار فناوری اطلاعات و ارتباطات و کاربردهای آن انجام می‌شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت در شهر الکترونیکی تمام خدمات مورد نیاز ساکنان از طریق شبکه‌های اطلاع‌رسانی تامین شود. به این ترتیب دیگر نیازی به حرکت فیزیکی شهروندان برای دسترسی به خدمات دولت و نهادهای خصوصی نیست.
با توجه به اهمیت این موضو، نخستین رویداد کارآفرینی در لرستان، با عنوان شهر الکترونیک، به همت بنیاد نخبگان این استان و با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی ۲۹ تا ۳۱ اردیبهشت ماه ۹۵ در دانشگاه لرستان برگزار می‌شود.
حمزه امیری، رئیس بنیاد نخبگان استان لرستان درباره این رویداد گفت: با توجه به نیازسنجی جامعه و حرکت به سمت ایجاد کسب و کار از طریق ارائه ایده و دانشگاه‌های کارآفرین، بنیاد نخبگان استان لرستان با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود اقدام به برگزاری این رویداد کرد. ایجاد انگیزه بین دانشجویان، ترویج و تقویت فرهنگ کارآفرینی یکی از دغدغه‌های اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان است تا به افزایش کارآفرینی کشور کمک کند.
امیری افزود: این یعنی دانشگاه‌ها و دانشجویان درگیری بیشتری در برنامه‌هایی که آنها را تشویق می‌کند یا در زمینه کارآفرینی آموزش می‌دهد و با مسائل فناوری آشنا می‌کند، داشته باشند. با همکاری بنیاد نخبگان، دانشگاه لرستان و پارک علم و فناوری نوزدهم اردیبهشت یک کمپ ایده در دانشگاه لرستان و بیستم اردیبهشت یک کمپ ایده در دانشگاه پیام نور استان برگزار شد که ایده‌های برگزیده به رویداد اصلی استارت تاپ شهر الکترونیک راه پیدا می‌کنند.
به گفته رئیس بنیاد نخبگان استان لرستان آشنایی با ادبیات کسب‌وکار و راه‌اندازی یک کسب‌وکار موفق را از اهداف اصلی رویدادهای کمپ ایده در استان لرستان است. همچنین از اهداف دیگر کمپ ایده در لرستان امکان‌سنجی انتخاب ایده، آشنایی با ادبیان کسب‌وکار، تشخیص فرصت ایده پردازی برای دانشجویان می باشد.
از دیگر اهداف این رویدادها بنا به گفته امیری، حمایت از ایده‌های برتر و معرفی آنها به ادارات و دستگاه‌های مرتبط، توسعه تفکر به‌کارگیری علوم و فناوری و آموخته‌های دانشگاهی در راستای تولید ثروت، حرکت در راستای تحقق دانشگاه کارآفرین است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست