آخرین اخبار

رتبه سوم مسابقات خاک مسلح به دانشگاه تهران رسید

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

تیم ژئوفَن (GEOFAN) دانشکده مهندسی عمران پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، در دومین دوره مسابقات کشوری خاک مسلح ایران، مقام سوم کشور را کسب کرد…

مسابقات کشوری خاک مسلح ایران، مسابقه ای است که دانشجویان به شبیه‌سازی عملکرد خاک مسلح می‌پردازند؛ به این ‌صورت که یک وجه از چهاروجه جانبی یک جعبه چوبی با کاغذ جایگزین می‌شود و درون جعبه با خاک ماسه‌ای پر می‌شود. کاغذ نما (Face) به کمک کاغذهای کرافت که نقش تسمه‌های مسلح‌کننده در واقعیت را بازی می‌کنند، تقویت می‌شوند تا مانع از ریزش دیوار شوند. دیوار ایجاد شده، دارای سه مرحله پایداری است که عبارتند از پایداری نسبت به وزن خاک پرشده در جعبه، پایداری نسبت به بارگذاری قائم (۲۵ کیلوگرم) و پایداری در مقابل بار خارج از محور (۱۰ کیلوگرم). صحت‌سنجی طراحی و اجرای صحیح نیز از طریق عدم تغییر شکل زیاد و عدم نشست و فروریزش دیوار انجام می‌شود.
در این دوره از مسابقات، تیم دانشکده مهندسی عمران با نام ” GEOFAN” با ابداعاتی نظیر ایجاد واشر المان مسلح‌کننده در طراحی و «نظم تراکم گُوه معکوس» در مرحله اجرا توانست از میان ۳۱ تیم شرکت کننده از دانشگاه‌های سراسر ایران، با پایداری کامل دیوار و بدون هیچ گونه خطایی مقام سوم را کسب کند.
این دوره از مسابقات به میزبانی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و زیر نظر دبیرخانه دائمی مسابقات انجمن ژئوتکنیک ایران برگزار شد، تیم‌های دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه آزاد لاهیجان با اختلاف اندک و رقابتی تنگاتنگ، به ترتیب رتبه‌های نخست و دوم را از آن خود کردند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست