آخرین اخبار

راه اندازی خانه محیط زیست در واحد علوم و تحقیقات

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

خانه محیط زیست به عنوان مرکز هماهنگی و جهت دهی مناسب فعالیت‌ها در راستای افزایش مشارکت دانشجویان با شهروندان در واحد علوم تحقیقات ایجاد می‌شود…

فعالیت‌های زیست‌محیطی از اولویت‌های مدیریت شهری است و برای نائل آمدن به دهداف ترسیم شده برای یک محیط زیست مطلوب باید از طرح‌های دوستداران طبیعت و محیط‌زیست حمایت گردد. در همین راستا خانه محیط زیست به عنوان مرکز هماهنگی و جهت دهی مناسب فعالیت‌ها در راستای افزایش مشارکت دانشجویان با شهروندان در زمینه محایط زیست در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات راه اندازی می شود.
دکتر مجید عباسپور رئیس دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات، در نشست مشترک همکاری‌های محیط زیستی شهرداری تهران و واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد گفت: با توجه به آمار بالای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی این واحد بخصوص در دانشکده محیط زیست و انرژی، ارتقاء شاخص‌های محیط زیست و مسئولیت پذیری دانشجویان از اولویت‌های اصلی واحد علوم و تحقیقات است.
به گفته دکتر عباسپور از جمله برنامه هایی که در حال حاضر در دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات در دست اقدام قرار دارند می توان به گسترش فضای سبز، باز چرخانی آب برای آبیاری، ایجاد مسیر راهپیمایی سبز و معرفی ۴۹ گونه پرنده در سایت واحد توسط دانشجویان تنوع زیستی اشاره کرد.
همچنین عباسپور از آمادگی واحد علوم و تحقیقات برای همکاری‌های مشترک جهت تبدیل این واحد به دانشگاه سبز خبر داد و اضافه کرد: فضای واحد علوم و تحقیقات می‌تواند به عنوان یک مکان جهت برگزاری برنامه‌ها و اقدامات محیط زیستی در اختیار ستاد محیط زیست و توسعه پایدار قرار بگیرد.
هوشنگ گلمکانی رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران نیز در این نشست گفت: ایجاد و تعریف یک پل ارتباطی بین دانشگاه و شهروندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که با فراهم کردن زمینه های فعالیت دانشجویان می توان از توانمندی، ایده های نو و تخصص دانشجویان علاقمند به حوزه محیط زیست بهترین بهره را برد.
وی افزود: شهر تازه شهری است که در آن تنوع زیستی، آب، انرژی، زمین و هوای پاک برای شهر هدف گذاری شده است و بدون تردید برای دسترسی به این مهم باید از تمامی ظرفیت‌های بخش‌ها، سازمانها، نهادها و مراکز علمی به خصوص جامعه دانشگاهی جهت محوریت موضوع استفاده کرد.
گلمکانی در آخر اضافه کرد: علاوه بر پرداختن به مباحث مهم علمی و تخصصی دردانشگاه باید با تشکیل خانه و کانون محیط زیست به عنوان اتاق فکر دائمی، فرهنگ و روحیه مشارکت پذیری دانشجویان را ارتقاء دهیم. با توجه به ظرفیت های کانون محیط زیست و واحد علوم و تحقیقات می توان از این پتانسیل برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی، تورهای طبیعت گردی و به نمایش گذاشتن دستاوردهای دانشجویان در زمینه محیط زیست بهره برد

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست