اخبار ایران و جهان

اختصاصی علمنا: درون “درگاه ملی خدمات دولت الکترونیک”

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

در دومین روز هفته ارتباطات (یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵) قرار است طی مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از مسئولین کشور از درگاه ملی خدمات دولت الکترونیک (هوشمند) رونمایی شود، پیشتر نیز خبری در خصوص این رونمایی توسط رضا باقری اصل، معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات به رسانه ها داده شده بود؛ این درگاه که در گذشته نیز وعده آن توسط مسئولین این وزارتخانه داده شده بود حالا به مرحله اجرا رسیده است و در بوته آزمایش قرار خواهد گرفت.
علمنا نگاهی کلی به این درگاه ملی که امروز رونمایی خواهد شد انداخته؛ و در ادامه آن را مشاهده خواهید نمود.

مروری بر درگاه خدمات دولت هوشمند

با ورود به درگاه ملی خدمات دولت هوشمند (که بر روی دامنه : iran.gov.ir مستقر خواهد گردید) می توانید از خدمات گوناگون و متنوعی در دستگاه های مختلف اجرایی بهره مند شوید. دسترسی به خدمات در این درگاه به حدی متنوع، پرشمار و کاربردی است که قطعا در نگاه اول برای بازدیدکننده شوک آور خواهد بود. دسته بندی خدمات ارائه شده نیز به روش های مختلف و تقسیم بندی های تخصصی و عمومی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. در این درگاه، دسترسی به اطلاعات و خدمات دولت که مورد تأیید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می باشند به ۵ روش فراهم‌شده است:
۱- دسترسی از طریق فهرست الفبایی خدمات
۲- دسترسی از طریق جستجو: با جستجوی موضوع یا عنوان خدمات از طریق جویشگرهای بومی دسترسی به خدمت هم درون درگاه ملی وهم در شبکه ملی اطلاعات حاصل می‌شود.
۳- دسترسی به خدمات پرکاربرد: خدماتی که بیشترین استفاده را داشته باشند به‌صورت هوشمند در بخش بالای درگاه در دسترس قرار گرفته اند.
۴- دسترسی از طریق ۱۴ دسته موضوعی: در بسیاری از مواقع عنوان خدمت یا دستگاه ارائه‌دهنده خدمت برای متقاضی پوشیده است به همین منظور کلیه خدمات دولت در ۱۴ دسته تقسیم‌بندی شده در این بخش در دسترس متقاضیان است. ترتیب ارائه خدمات بر اساس میزان تقاضا است
۵- دسترسی از طریق دستگاه اجرایی ارائه‌دهنده خدمت: آخرین بخش درگاه دسترسی بر اساس دستگاه ارائه‌دهنده خدمت است.در این بخش‌بر اساس دستگاه اصلی یا دستگاه‌های ذیل آن دسترسی به خدمات تأییدشده حاصل می‌شود.

درگاه خدمات دولت الکترونیک - هوشمند

به طور مثال در چینش خدمات صورت موضوعی، اگر مراجعه کننده به درگاه در حوزه حقوق و قضا نیاز به دریافت خدمات از سازمان های مربوطه داشته باشد، می تواند در حال حاضر با کلیک برروی لینک خدمات حقوقی و قضایی از ۹ خدمت گوناگون مانند آموزش زندانیان، ارائه خدمات قضایی، اشتغال زندانیان، مبادله زندانیان و غیره بدون حضور در اداره و سازمان مورد نظر به صورت فیزیکی بهره مند شود. همچنین در حوزه سلامت و بهداشت مراجعه کنندگان می توانند از خدمات بسیاری همچون ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان، تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، ثبت گواهی مرگ و ولادت، خدمات پزشک خانواده و چندین خدمت متنوع دیگر به صورت مجازی بهره بگیرند و بدون فوت وقت و درگیری با بروکراسی اداری به نیازهای مطلوب خود دسترسی پیدا نمایند.

درگاه خدمات دولت الکترونیک - هوشمند

۱۴ سرفصل موضوعی مختلف خدماتی در این درگاه تا کنون تعبیه شده است

در چینش دیگری که خدمات بر اساس دستگاه های اجرایی دسته بندی شده اند، اگر به عنوان نمونه یکی از مراجعین که نیاز به خدمات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارد، بر روی گزینه تعبیه شده در این درگاه کلیک نماید، می تواند مواردی مانند سازمان امور دانشجویان، سازمان سنجش آموزش کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را مشاهده کند که با کلیک بر روی گزینه آخر این بار وارد صفحه ای جدید خواهد شد که در سمت راست این صفحه، مراجعه کننده می تواند از خدماتی نظیر اعزام و انتقال اعضای هیئت علمی، جذب اعضای هیئت علمی، صدور مجوز تاسیس رشته و دانشگاه، پشتیبانی و حمایت از فعالیت های فرهنگی و غیره بهره مند گردد.

درگاه خدمات دولت الکترونیک - هوشمند

۲۶ دستگاه اجرایی برای خدمت رسانی در این درگاه خدمات خود را قرار داده اند (البته هنوز در سطح دسته بندی می باشد و به مرور کامل می گردد)

شایان ذکر است در تمامی موارد یاد شده و خدمات متنوعی که برای هر سازمان و نهاد درنظر گرفته شده است، مراجعه کنندگان می توانند به صورت اختصاصی از مشخصات یا شناسنامه آن خدمت، شرح و نحوه ارائه آن مطلع شوند و سپس اقدام به استفاده از آن نمایند. در این بخش شیوه ارائه خدمت، شرایط اخذ خدمت، مخاطبین خدمت، اطلاعات موردنیاز، فرآیند ارائه خدمت و در صورت الکترونیکی بودن پیوند دسترسی به خدمت الکترونیکی در دسترس قرار گرفته است. اطلاعات مفیدی ذکر شده می تواند باعث شفاف سازی نحوه ارائه خدمات از سوی دستگاه مربوطه به ارباب رجوعان شود و مراجعین نیز به صورت آگاهانه، دقیق و مطلع از جزییات، از دستگاه های مورد نظر خود، خدمات دریافت نمایند.
نکته پر اهمیت در این مقوله توجه به این مورد است که در حال حاضر این طرح و این درگاه در فاز نخست خود قراردارد و هنوز به مرحله اجرای کامل و نهایی نرسیده است و وجود نواقص، ناهماهنگی ها و ایرادات جزیی در آن امری طبیعی محسوب می شود که مرور زمان رفع شده و درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به حالت ایده آل خود نزدیک خواهد شد. از همین روی باید به این مسئله با دیدی کلان و کلی نگریست. یعنی طرحی که در درازمدت و با همکاری مسئولین نهادها، سازمان ها و ادارات و همچنین خود مردم و مراجعه کنندگان تکمیل شده و می تواند باعث پیشرفتی چشمگیر در عرصه ارائه خدمات دولتی به صورت نظام مند و سریع گردد. این هدف بزرگ باعث می شود ارباب رجوع بتواند با صرف کمترین زمان و هزینه ممکن از خدمات دولتی مورد نظر خود استفاده نماید.
نیل به این هدف بزرگ و پر ارزش در مجموعه های دولتی و سازمانی کشور نیاز به چنین درگاهی در گام نخست داشته است که با تلاش و زحمات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین سازمان فناوری اطلاعات برداشته شده است و در ادامه برای تحقق کامل این هدف و برداشتن گام های بعدی نیاز به همکاری و پیگیری جدی تمامی مسئولان و دست اندرکاران خواهد داشت. امیدواریم این درگاه ملی که باهدف شفاف‌سازی خدمات دولت و تسهیل دسترسی به خدمات برای کلیه افراد و کسب‌وکارها ایجادشده است با کسب نظرات کاربران و اعلام نیازمندی‌های آن‌ها در کنار توسعه کمی و کیفی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی گامی روشن برای تحقق نسل دوم دولت الکترونیکی(IRAN E-GOV2.0) باشد.

درگاه خدمات دولت الکترونیک - هوشمند

برای مشاهده بهتر بر روی تصویر کلیک کنید.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست