آخرین اخبار

برآورد سریع خسارت لرزه‌ای سازه‌ها

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

سامانه ای به منظور ارزیابی سریع خسارت لرزه‌ای سازه‌ها توسط محققان دانشگاه صنعتی امیر کبیر طراحی و اجرا شد…

ارزیابی میزان خسارات سازه ها در بلایای طبیعی مانند زلزله از اهمیت بسزایی برخوردار است. برای برآورد این میزان خسارات یک روش موجود است که علی رغم دقت و جامعیت بالا، هزینه های زیادی نیز به دنبال دارد از این رو مهندسین این حوزه رغبت به ارزیابی این میزان خسارات با این چارچوب نمی کنند.
به همین منظور مهندسان و محققان در صدد یافتن روشی جدید برای برآورد میزان خسارات سازه ها هستند و محققان دانشگاه صنعتی امیر کبیر موفق شدند با ایجاد سامانه های برآورد سریع خسارات ناشی از زلزله راه گشایی در این مسیر باشند.
دکتر سید مهدی کیا، مجری طرح بستر محاسباتی استفاده شده در این طرح را “قابلیت اطمینان مرتبه اول” ذکر و خاطر نشان کرد: استفاده از توانمندی بالقوه این بستر محاسباتی به منظور ارزیابی سریع ریسک لرزه‌ای مستلزم وجود مدل‌های احتمالاتی برای بخش‌های مختلف فرایند ارزیابی خسارت لرزه‌ای است که متاسفانه خلاء ناشی از نبود این مدل‌ها بزرگترین مانع در تحقق تفکر اصلی حاکم بر این تحقیق یعنی استفاده از قابلیت اطمینان مرتبه اول جهت ارزیابی سریع خسارت لرزه‌ای شده است.
وی اضافه کرد: از این رو تلاش‌های گسترده‌ای در راستای ارائه مدل‌های تقاضا و خسارت صورت گرفت و در نهایت از این سامانه برای ارزیابی خسارات ناشی از زلزله بر روی ۳ سازه استفاده شد.
این محقق با بیان این که این سازه‌ها ۴، ۵ و ۷ طبقه بوده است، اضافه کرد: نتایج حاصله نشان داد که ارزیابی‌های انجام شده با روش پیشنهاد شده در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به خوبی با نتایج حاصل از روش دقیق در دنباله توزیع ( جایی که احتمال وقوع پایین ولی پیامدها و خسارت بسیار زیاد بوده لذا برای تصمیم گیری نقاط بسیار مهمی محسوب می شوند) همخوانی دارد.
کیا، با تاکید بر این که از این سامانه قبل از وقوع زلزله برای ارزیابی سازه‌ها استفاده می‌شود، افزود: بر اساس آیین نامه لرزه‌ای سازه‌ها‌، انتظار می‎رود که سازه‌هایی ساخته شوند که در برابر زلزله‌های شدید فروریزش نداشته باشند اما در خصوص میزان خسارتی که ممکن است سازه تحت تاثیر زلزله‌هایی با شدت کمتر از آنچه که موجب فروریزش می‌شود، تجربه کنند، هیچ اطلاعاتی در اختیار ما قرار نمی‌دهد.
وی با تاکید بر اینکه این رویکر در آیین نامه‌های لرزه‌ای قادر به پاسخگویی سوالات سرمایه گذاران و شرکت‌های بیمه در خصوص وضعیت خرابی سازه‌ها در برابر زلزله نیست، اظهار کرد: در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا اقساط بیمه سازه‌ها بر مبنای نتایج حاصل از تحلیل ریسک لرزه‌ای تعیین می‌شود.
کیا،خاطر نشان کرد: با ارائه این روش در کنار آیین نامه‌های طراحی لرزه‌ای علاوه بر این که امکان وقوع فروریزش را می‌توان به حداقل رساند، امکان ارزیابی خسارت لرزه‌ای قاب‌های خمشی فولادی را برای جامعه مهندسین فراهم می‌کند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست