اخبار ایران و جهان

کیوسک کتب علمی: دندان‌پزشکی برای همه

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دندان‌پزشکی و امان از دندان‌پزشکی!

این کلمه (دندان پزشکی) امروزه موجب فراری شدن بسیاری از مردم می‌شود. برخی از داندان‌پزشکی می‌ترسند و برخی دیگر از هزینه‌ی بسیار زیاد دندان‌پزشکی.
خود من به شخصه از دندان‌پزشکی ترسی ندارم اما از دردهای طاقت فرسای دندان که بسیار شدید و چندین بار آن را تجربه کرده‌ام گریزانم!
از طرفی این روزها ظاهر دندان و داشتن دندان‌هایی سفید و مرتب و یک لبخند زیبا برای خیلی‌ها مسأله‌ی بسیار مهمی‌ست. و به واقع این مسأله موردی مهم و تأثیرگذار است و بسیاری از دندان‌پزشکان با ظرافت و هنر زیادی ضایعات دندان را برطرف ساخته و دندان‌هایی مرتب و زیبا برای بیمار می‌سازند. اما سلامت دهان و دندان بسیار مهم‌تر از داشتن دندان‌هایی سفید و زیباست.
دکتر الی فیلیپس با انتقاد به درمان‌های دندان پزشکی کتابی را نوشته‌است که شاید بتوان به طور خلاصه گفت دفترچه‌ی راهنمایی برای مراقبت از دهان و دندان و پیشگیری از مشکلات و بیماری‌ها برای دندان است. مسواک می‌زنید، نخ دندان می‌کشید، از دهان‌شویه استفاده می‌کنید؛ و این‌ها شاید تنها کارهایی هستند که ما می‌دانیم! ولی باز به پر کردن دندان و جرم‌گیری های طولانی مدت در مطب دندان‌پزشک نیاز دارید. این کتاب آموزش می‌دهد که چگونه هر کسی می‌توند از سلامت کامل دهان برخوردار شود و آن را برای همیشه حفظ کند.
حس می‌کنم کتابی که برای معرفی امروز انتخاب کرده‌ام، نامی عجیب و غریب دارد. شاید نام «نگاهی انتقادی به درمان‌های دندان پزشکی» نامی دوست داشتنی‌ برای کتابی روان و کاربردی در این زمینه نباشد. عنوان اصلی این کتاب kiss your dentist goodbye است که ترجمه‌ی آن می‌شود: «دندان پزشکتان را برای خداحافظی ببوسید». مترجم که خود، متخصص این رشته می‌باشد می‌گوید که درج چنین عنوانی بر روی جلد کتاب نه امکان‌پذیر بود نه عاقلانه؛ و توضیح می‌دهد که چه شد که اسم کتاب را اینطور انتخاب کرده است.
اما برای اینکه مقصود نویسنده از این کتاب را متوجه شوید بدانید که قرار است با خواندن این کتاب و عمل به دستورالعمل‌هایش، با دندان‌پزشکتان خداحافظی کنید. نویسنده در این کتاب اصطلاحات و مفاهیم دندان‌پزشکی را به خوبی و ساده توضیح می‌دهد و برای کاهش پلاک میکروبی، استحکام بخشی به مینای دندان، ترمیم پوسیدگی حفره های پوسیدگی دندان، از بین بردن حساسیت دندان‌ها و ارتقای بهداشت دهان روش‌هایی را نشان می‌دهد.
خواندن این کتاب علمی و کاربردی را به همه‌ی شما دوستان توصیه می‌کنم تا از درد رنج‌آور دندان در امان باشید.

مشخصات کتاب:
عنوان: نگاهی انتقادی به درمان‌های دندان‌پزشکی / دندان‌پزشکی برای همه
مؤلف: دکتر الی فیلیپس
مترجم: دکتر محمدرضا غفاری
انتشارات: جهان کتاب
تعداد صفحات: ۳۲۳ صفحه

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست