اخبار ایران و جهان

مریم میرزاخانی، عضو آکادمی ملی علوم آمریکا شد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دکتر مریم میرزاخانی، استاد ریاضیات دانشگاه استنفورد، اخیرا به عنوان عضو آکادمی ملی علوم امریکا انتخاب شده است.
اعضای جدید این آکادمی که عضویت در آن یکی از بزرگترین افتخارات برای دانشمندان در ایالات متحده به شمار می‌رود، توسط اعضای فعلی آن و بر مبنای دستاوردهای برجسته و پیوسته در تحقیقات بدیع انتخاب می‌شوند. این اعضا به عنوان “مشاور ملی” در علوم، مهندسی و پزشکی شناخته می‌شوند. اعضای سابق این آکادمی دانشمندانی از جمله آلبرت انیشتین، توماس ادیسون و الکساندر گراهام بل می‌باشند.
گفتنی ست؛ دکتر میرزاخانی یکی از ۸۴ عضو جدید و ۲۱ عضو پیوسته خارجی است که در سال جاری برای عضویت در این سازمان غیر انتفاعی انتخاب شده است. مراسم معرفی رسمی او در ماه آوریل سال آینده در واشنگتن به طور رسمی معرفی خواهد شد.
خاطرنشان می‌گردد؛ مریم میرزاخانی ریاضی‌دان و استاد ایرانی دانشگاه استنفورد، آمریکا ست که در ۳۱ سالگی و در دانشگاه استنفورد به عالی‌ترین جایگاه دانشگاهی، مقام استادی، رسید. وی در سال ۲۰۱۴، برنده‌ی مدال فیلدز شد، که بالاترین جایزه در ریاضیات است. میرزاخانی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده‌ی مدال فیلدز است.
مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی حایز نمره‌ی کامل شد. وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت و نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت..
دکتر میرزاخانی در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز دریافت نمود.

+ البته دانشگاه صنعتی شریف و برخی رسانه‌های دیگر به اشتباه دکتر میرزاخانی را نخستین زن عضو آکادمی ملی معرفی کرده‌اند اما تنها در لیست ۸۴ عضو جدید تعداد قابل ملاحظه‌ای زن وجود دارد. دکتر مریم میرزاخانی نخستین زن ایرانی عضو این آکادمی است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست