اخبار ایران و جهان

قطب شمال مغناطیسی زمین به آسیا می‌آید

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

با بیش از دو سال اندازه‌گیری توسط ماهواره‌ی خوشه‌ای سه گانه‌ی سازمان فضایی اروپا،‌ تغییرات میدان مغناطیسی زمین با جزئیات ترسیم می‌شوند.
این ماهواره که در سال ۲۰۱۳ پرتاب شده است؛ در حال اندازه‌گیری سیگنال‌های مغناطیسی متفاوت از هسته‌، گوشته، پوسته، اقیانوس‌ها، ین‌کره (آیونوسفر) و مگنتوسفر است. این فرآیند سال‌ها به طور خواهد انجامید.
میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی درون و پیرامون کره‌ی زمین، هرچند نامرئی هستند، نیروهای پیچیده‌ای تولید می‌کنند که آثار بی‌اندازه‌ای روی زندگی روزانه‌ی ما دارند.
این میدان می‌تواند به شکل یک حباب بزرگ تصور شود که از ما در برابر تابش‌های کیهانی و ذرات اتمی دارای بار الکتریکی که در بادهای خورشیدی زمین را بمباران می‌کنند، محافظت می‌کند.
در سمپوزیوم سیاره‌ی زنده در این هفته، نتایج جدیدی از این ماهواره‌ها ارائه شد که نشان می‌دهند این میدان محافظ ما در چه مکان‌هایی در حال تضعیف و در چه مکان‌هایی در حال تقویت است.
انیمیشن زیر نشان می‌دهد که چگونه میدان مغناطیسی زمین از سال ۱۹۹۹ تا ماه مِی سال ۲۰۱۶ تغییر کرده است.

رنگ آبی مناطقی را به تصویر می‌کشد که میدان مغناطیسی در آن ضعیف است و رنگ قرمز نیز حوزه‌هایی را نشان می‌دهد که میدان مغناطیسی در آن قوی می‌باشد. علاوه بر ماهواره‌ی خوشه‌ای سوارم (Swarm constellation) اطلاعاتی از ماهواره‌های چمپ (CHAMP) و اُرستد (Orsted) نیز برای رسم این نقشه‌ها استفاده شده‌اند. داده‌ها به طور شفاف نشان می‌دهند که میدان مغناطیسی در عرض‌های جغرافیایی بالا مانند آمریکای شمالی، حدود ۳٫۵ درصد ضعیف شده اما نزدیک به ۲ درصد در آسیا تقویت شده است. ناحیه‌ای که میدان مغناطیسی در ضعیف‌ترین حدش است ـ اغتشاش جنوب اقیانوس آرام ـ به طور پایدار به سمت غرب حرکت کرده و چیزی در حدود ۲٪ ضعیف‌تر شده است.
بعلاوه، قطب شمال مغناطیسی در حال حرکت به شرق و به سمت آسیاست.

قطب مغناطیسی

تصور می‌شود که میدان مغناطیسی توسط اقیانوسی از آهن مذاب و در حال چرخش در هسته‌ی خارجی کره‌ی زمین، چیزی در حدود ۳۰۰۰ کیلومتر زیر پای ما تولید می‌شود. این مذاب فلزی مانند دینام یک دوچرخه، در حال چرخش جریانات الکتریکی تولید کرد و بنابراین میدان مغناطیسی‌ای دائماً در حال تغییر ایجاد می‌کند. تغییرات در شدت میدان مغناطیسی می‌تواند مربوط به تغییرات در نحوه‌ی جاری شدن و نوسان این مذاب در هسته‌ی خارجی باشد.
کریس فینلی (Chris Finlay) محقق ارشد دانشگاه DTU دانمارد گفت: «اطلاعات سوارم به ما امکان ترسیم نقشه‌ای با جزئیات از تغیرات میدان مغناطیسی، نه تنها در سطح بلکه تا منشأ آن در هسته را می‌دهد.»
مدیر مأموریت سوارم سازمان فضایی اروپا، رون فلوبرهیگن (Rune Floberghagen) همچنین اضافه کرد: « به راستی کیفیت داده‌ها عالی است، و این، دی حینی که داده‌ها در حال استخراجند، راه فراوان شدن کاربرد علم را هموار می سازد.»

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست