اخبار ایران و جهان فناوری

“دولت الکترونیک”، در گام های نخست خود

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

رضا باقری اصل، معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات خبر داد: «هفته آینده و با حضور مسئولان کشوری، فاز نخست پروژه های دولت الکترونیکی شامل “درگاه واحد خدمات دولت” و “گذرگاه خدمات دولت” به بهره برداری خواهد رسید». وی ضمن بیان این خبر اظهار کرد: امروز در کشورهای مختلف جهان خدمات الکترونیکی فقط از یک درگاه واحد به عموم مردم ارائه می شود و بر همین اساس، سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز به عنوان یکی از ارکان اجرایی وزارت ارتباطات اقدام به راه اندازی درگاه واحد دولت الکترونیکی کرده است.
باقری اصل اضافه کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به برنامه تکلیفی خود در قانون برنامه پنجم توسعه کشور و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه ششم توسعه و نقشه توسعه دولت الکترونیکی کشور، مبنی بر ارائه خدمات الکترونیکی دولت به مردم در بستر شبکه ملی اطلاعات از طریق درگاه واحد خدمات دولت اقدام به راه اندازی این درگاه کرده است.
وی خاطرنشان کرد: درگاه واحد خدمات دولت جهت ارائه خدمات ملی و انواع خدمات ارزش‌افزوده در راستای پیشبرد اهداف پیش بینی شده و همچنین خدمت‌رسانی بهتر به مردم و مدیریت یکپارچه خدمات عمومی کشور ایجاد و راه اندازی می شود.
دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی همچنین اظهار داشت: برای ایجاد این درگاه، در گام نخست، با تلاش سازمان مدیریت و برنامه ریزی و همکاری ۶۹ دستگاه اجرایی اصلی کشور، بیش از ۸۲۶ شناسنامه خدمت دولت احصاء شد.
وی تاکید کرد: درگاه واحد خدمات دولت، شامل کلیه اطلاعات این شناسنامه ها و راه ورود به سامانه های ارایه دهنده خدمات الکترونیک دستگاه های اجرایی است.
جانشین دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با بیان این مطلب که خدمات دولت به مردم (G2C) در سه بخش از طریق درگاه مذکور عرضه می گردد، تصریح کرد: در بخش نخست و در بدنه اصلی درگاه (Hotpoint) ، قابلیت دسترسی به بخش پویا و پرکاربردترین خدمات نظیر سامانه پاسخگویی ۱۹۵، ایران ۱۴۱، خدمات شناسنامه‌ای، طرح ساماندهی مشاغل خانگی و خدمات پستی در دسترس عموم قرار گرفته است که این صفحه به طور هوشمند و متناسب با کاربرد خدمات و تقاضا تغییر خواهد کرد. در بخش دوم ارائه خدمات به صورتی فهرست وار و تقسیم‌بندی های موضوعی (خوشه‌ای)‌ شامل آموزش و پژوهش، فناوری اطلاعات و ارتباطات، اقتصادی و مالی، امنیت و مدیریت بحران، امور بین‌الملل، امور داخلی کشور، انرژی، حقوقی و قضایی، حمل‌ونقل و شهرسازی، رفاه و تأمین اجتماعی، سلامت و بهداشت، صنعت و تجارت، فرهنگی و اجتماعی، محیط‌زیست، منابع طبیعی و کشاورزی امکان پذیر است. در بخش آخر ، ارائه حدود ۸۰۰ نوع خدمت از طریق لینک دسترسی بهمراه شناسنامه خدمات ۶۹ دستگاه‌ اجرایی که ارائه دهنده خدمات مختلف هستند، در اختیار مردم قرار گرفته است.
باقری اصل ادامه داد: یکی از ویژگی های مهم این درگاه، بهره گیری از جویشگرهای بومی برای دسترسی به خدمات و جستجوی مطالب مرتبط در شبکه ملی اطلاعات است.
معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران، ضمن برشمردن طرح ایجاد گذرگاه خدمات دولت (GSB) به عنوان یکی از پروژه های مهم و کلیدی توسعه دولت الکترونیکی در کشور، اظهار داشت: سازوکار پیاده‌سازی دولت الکترونیک نیازمند آن است که بستر تبادل الکترونیکی اطلاعات و خدمات (G2G) برای هرگونه استعلام، تبادل و تهیه فرآیند های دولت ایجاد شود.
وی با بیان این مطلب که نظامند شدن گردش اطلاعات دولت و تسهیل فضای کسب و کار منوط به اجرایی شدن این گذرگاه است، خاطرنشان کرد: در این گذرگاه الکترونیکی، سازمان های دولتی خدمات الکترونیکی خود را در دسترس سایر دستگاه ها قرار داده و با استفاده از فناوری اطلاعات و تسهیل در کسب‌ وکار ، ارائه هر چه سریع‌تر خدمت را فراهم آورند و این مهم تنها از طریق پیاده‌سازی بستر نرم‌افزاری مرکز ملی تبادل اطلاعات و اتصال سازمان‌ها به این بستر میسر می شود.
دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی گفت: در حال حاضر این مدل از شبکه در قالب پروژه شبکه NIX در کشور راه‌اندازی شده است. بطوری که ارتباط با کلیه بانکهای اطلاعاتی کشور از طریق گذرگاه خدمات دولت بصورت خوشه‌های ۱۴ گانه قابل ارایه است .
وی ادامه داد: این زیرساخت ها، گام دوم در اجرایی شدن دولت الکترونیکی و گذر به نسل دوم یکپارچگی خدمات، اطلاعات و فرآیندها است و دستگاه های اجرایی پس از این می توانند از طریق زیرساخت های فراهم شده، به سرعت، خدمات خود را در بستر G2C، G2B در درگاه خدمات دولت و خدمات G2G را در گذرگاه خدمات دولت ارایه کنند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست