اخبار ایران و جهان مقالات

صفحه کلید از کجا آمده است؟

نوشته شده توسط سید محمد حسین خلیلی

در ۱۲ می سال ۱۹۳۶ امتیاز صفحه‌کلید Dvorak در ایالات‌متحده توسط Dvorak و Dealey ثبت شد. این صفحه‌کلید به صورتی طراحی‌شده بود که اپراتورهای ماشین‌تحریر به راحتی و سرعت بیشتری می‌توانستند تایپ کنند. آن‌ها با جا به جایی حروف و قرار دادن حروف پرکاربرد در موقعیت مناسب به بهره‌وری بیشتری دست پیدا کردند.
امروزه در اکثر دستگاه‌ها از صفحه‌کلیدهایی با طراحی QWERTY استفاده می‌شود. عنوان QWERTY برگرفته از در کنار هم قرار دادن کلیدهای سمت چپ بالا صفحه‌کلید است. همه ما با این طرح‌بندی صفحه‌کلید آشنا هستیم. این همان طرح‌بندی است که در لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های و بسیاری ابزارهای دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

آغاز QWERTY

QWERTY بسیار قدیمی است. این چینش صفحه‌کلید در سال ۱۹۸۷۸ با عرضه شدن ماشین‌تحریر رمینگتون ۲ محبوب شد.
اگر ماشین‌های تحریر را از نزدیک ببینید؛ مشاهده خواهید کرد با فشردن هر کلید میله‌ای (که مرتبط به آن حرف است) با ضربه زدن به روی کاغذ آن حرف را روی برگه به وجود می‌آورد. مشکلی که در ماشین‌های تحریر وجود داشت؛ این بود که اگر شما بلافاصله دکمه حرف بعدی را می‌زدید باعث برخورد میله‌های مربوط به دو حرف می‌شد. پس در طراحی صفحه‌کلید QWERTY اولویت قرارگیری کلیدها به صورتی بود که کمتر شاهد برخورد میله‌ها در ماشین‌تحریر باشیم.
پس برای بیشتر کردن فاصله بین فشردن کلیدها، آن دسته از کلیدهای پرکاربرد را طوری چیدند که زمان بیشتری در زمان تایپ کردن بگیرد.

۶۵۰x594xremington-typewriter-with-qwerty-layout.jpg.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.l2G8N2QMIK

چرا QWERTY هنوز مورداستفاده است

این چینش کلیدها هنوز هم مورداستفاده است زیرا تبدیل به یک استاندارد شده است. مردم به کار با صفحه‌کلیدهای QWERTY عادت کرده‌اند و در دستگاه‌های مختلف می‌توانند از آن استفاده کنند. زمانی که صفحه‌کلیدهای کامپیوتر ساخته شدند از همین چینش برای آن‌ها استفاده شد تا مردم بتوانند از مهارت خودت در استفاده از ماشین‌تحریر در کامپیوترها نیز استفاده کنند.
جایگزین‌هایی برای این چینش کلیدها وجود دارد اما بیشتر مردم تمایلی برای استفاده از آن‌ها ندارند.

 طرح Dvorak

صفحه‌کلید ساده‌شده Dvorak در سال ۱۹۳۸ توسط دکتر Dvorak در ایالات‌متحده ثبت اختراع شد. در این طرح چینش کلیدها به صورتی است که حروف پرکاربرد در ردیف اصلی صفحه‌کلید در کنار هم قرار دارند و حروفی که کمتر مورداستفاده می‌شوند در ردیف پایین قرار می‌گیرند تا سرعت تایپ کردن به صورت مؤثری افزایش پیدا کند.

۶۵۰x216xdvorak-keyboard-layout.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.TUf4TCEJ8o

مقایسه دو طرح صفحه کلید

مقایسه دو طرح صفحه کلید

طرح Colemak

چینش Colemak بیشتر شبیه به QWERTY است. این طرح تنها ۱۷ تغییر نسبت به چینش QWERTY کرده است، بااین‌حال کلیدهای برای تایپ سریع‌تر اصلاح‌شده‌اند و کمتر لازم است انگشتان خود را در هنگام تایپ کردن جا به جا کنید.

۶۵۰x216xcolemak-keyboard-layout.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.fgi-GxZbAN

چگونه از این چینش‌ها استفاده کنیم؟

شما می‌توانید از طرح‌بندی Dvorak استفاده کنید. این چینش صفحه کید در ویندوز وجود دارد؛ و شما می‌توانید آن را فعال کنید و در کنار طرح‌بندی QWERTY استفاده کنید. برای این کار از کنترل پنل و بخش Region and Language می‌توانید این صفحه‌کلید را فعال کنید.

۶۵۰x500xswitch-to-dvorak-layout-on-windows-7.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.wm84g1dvLw.jpg

درباره نویسنده

سید محمد حسین خلیلی

۱ دیدگاه

دیدگاه شما چیست