پزشکی و سلامت

روشی برای فراموشی خاطرات ترسناک

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

فرض کنید که بتوانیم برای بیماران ذهنی، خاطرات خوبشان را پر رنگ کرده و خاطرات بد را از ذهن مبتلایان به اختلال استرس پس از سانحه بزداییم.
محققان گامی به سوی امکان تغییر قدرت یک خاطره با استفاده از دستکاری یکی از مکانیزم‌های طبیعی مغز که در خاطرات دخیل است برداشتند. این مکانیزم فرستنده‌ی سیگنال‌های مربوط به خاطرات، یک فرستنده‌ی عصبی به نام اسِتیل‌کولاین است.
تحت تأثیر قرار گرفتن همین نورون‌ها در اوایل زوال شناختی نیز آشکار شده است. تحقیقات قبلی بیان کرده‌اند که ورودی‌ کولینژریک به آمیگدال موجب قوی شدن خاطرات احساسی می‌شود.
طبق مطالعات جدیدی که در مجله‌ی نورون منتشر شده است، محققین از یک مدل خاطره بر پایه‌ی ترس در موش‌ها استفادا کرده‌اند تا مکانیزم پایه‌ای خاطرات را مرود بررسی قرار دهند. دلیل این امر این است که ترس یک تجربه‌ی قوی و سرشار از احساس است. آنها از اوپتوجنتیک، روش تحقیقاتی جدیدی با استفاده از نور برای کنترل بافت سلولی زنده، استفاده کرده‌اند تا گروه خاصی از نورون‌های کولینژریک را در حین این آزمایشات شبیه‌سازی کنند.
محققین در این آزمایشات ادعا کردند که موفق شدند با افزایش استیل‌کولاین آزاد شده در آمیگدال در حین شکل‌گیری خاطره، خاطره را تقویت کرده و ماندگاری آن را تقریباً به دو برابر افزایش دهند. آنها همچنین توانستند با کاهش استیل‌کولاین سیگنال دهنده در آمیگدال در حین تجربه‌‌ی پس از سانحه، چیزی که معمولاً موجب ترس می‌شود، خاطره را به طور کلی از بین ببرند.
محققین ادعا می‌کنند که توانسته‌اند موش‌هایی کاملاً نترس بسازند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست