طبیعت و محیط زیست

کشف مارمولکی جدید بنام “گکوی ‌پارسی” در هرمزگان

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

محققان ایرانی موسسه خزنده ‌شناسان پارس و دانشگاه کردستان ؛ جنس جدیدی از مارمولک‌ها را برای اولین بار در جهان در هرمزگان شناسایی و کشف کردند…

مارمولک نام عمومی گروه بسیار بزرگی از خزندگان است که از نزدیک به ۵۶۰۰ گونه تشکیل می‌شوند. مارمولک‌ها در سرتاسر کرۀ زمین بجز قطب جنوب و قطب شمال پراکنده شده‌اند.
در مناطق جنوبی ایران اخیرا مارمولکی کشف شده که این مارمولک متعلق به جنس جدیدی است. که به گفته محققان دانشگاه کردستان و موسسه خزنده شناسان پارس از این جنس مارمولک تا اکنون کشفی صورت نگرفته و برای اولین بار در جهان است که مارمولکی از این جنس در هرمزگان زیست می کند و توسط آنها شناسایی و کشف شده است.
این نمونه نادر ‘گکوی پارسی’ (Parsigecko) نامیده شده و اولین نمونه از زیرشاخه مهره داران است که محققان ایرانی به شیوه ای تقریبا مستقل آن را توصیف کرده‌اند.
باربد صفایی مهرو، کارشناس ارشد تنوع زیستی افزود : این گونه مارمولک در منطقه حفاظت شده هماگ که مرتفع ترین کوهستان استان هرمزگان است، کشف شد و گکوی پارسی تنها جنس بوم‌زاد از بین تمام ۲۵۰ گونه خزندگان در ایران محسوب می شود و تنها دارای یک گونه است.
به گفته این پژوهشگر ،جنس گکوی پارسی به دلیل خصوصیات مختلف مثل نداشتن انتهای پهن انگشتان و پولک پوستی، بسیار متفاوت از سایر جنس‌های خاورمیانه‌ای تشخیص داده‌ شده است.
گکوی پارسی خشکی زی است و در بخشی محصور در جنگل‌های استپی کوه‌های زاگرس، میان درخت‌های پسته وحشی و درختچه‌‌های بادام کوهی زندگی می‌کند.
این محققان نام استاد هوشنگ ضیایی، بوم‌شناس و نویسنده کتاب پستانداران ایران را به پاسداشت یک عمر تلاش در حفاظت از حیات وحش ایران بر روی کشف این گونه قرار داده‌اند و به این ترتیب این مارمولک گکوی پارسی ضیایی (Parsigecko ziaiei) خوانده می‌شود.
باربد صفایی اظهار داشت: این مارمولک نیز مانند یوز ایرانی به زودی به فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از حیات وحش اضافه شود اما شاید به دلیل محدوده بسیار کوچک حضور گونه که پراکنش آن در کمتر از ۱۰هکتار است و نیز تعداد اندک آن (زیر یکهزار در سراسر جهان)، از ابتدا وضعیت آن در آستانه انقراض در نظر گرفته شود.
وی یادآور شد :در پانزده سال اخیر تعداد ۳۵ گونه از خزندگان در ایران توسط پژوهشگران ایرانی کشف شده است، اما این جنس جدید اولین و تنها جنس معرفی شده در بین تمام مهره داران ایران است که محققان ایرانی موفق به کشف و توصیف آن شده‌اند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست