اخبار ایران و جهان

“اینوتکس”، نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری (INOTEX2016) در خرداد ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران با حضور شرکت‌های برتر ایرانی و خارجی برگزار می‌شود…

پرویز کرمی، دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی خبر داد: پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری (INOTEX2016) خردادماه سال جاری با رویکرد بسترسازی برای تعریف همکاری‌های فناورانه بین‌المللی برگزار خواهد شد.
پرویز کرمی همچنین بیان کرد: تاکنون حضور ۹۰ شرکت و موسسه از بیش از ۱۴ کشور در این نمایشگاه نهایی شده است که پاویون ملی کشورهای روسیه، یونان و بلاروس به صورت متمرکز برپا می‌شود.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به رویکرد اصلی کشور در سال جاری که در قالب شعار «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» از سوی مقام معظم رهبری تبیین شده است، ابراز کرد: در کنار شرکت‌های خارجی، شرکت‌های ایرانی برتر در حوزه‌های مختلف فناوری و نوآوری نیز حضور خواهند داشت و آخرین دستاوردهای فناورانه خود را به نمایش می‌گذارند. در نتیجه، این نمایشگاه فرصت مناسبی خواهد بود که فعالان فناوری و متخصصان ایرانی با تبدیل علم خود به عمل و اقدام برای تکریم تولیدات ساخت داخل، در اجرای برنامه اقتصاد دانش بنیان و در ادامه آن، پیشبرد برنامه اقتصاد مقاومتی در کشور نقش اساسی خود را ایفا کنند.
وی با اشاره به برگزاری دومین نشست بین‌المللی با موضوع «شبکه‌سازی نوآوری» در حاشیه این نمایشگاه، گفت: برنامه‌ریزی‌شده است تا بیش از ۱۲ استاد و صاحب نظر خارجی در کنار متخصصان ایرانی در طی دو روز و در ۱۰ پنل تخصصی موضوعات مرتبط را به بحث و تبادل‌نظر داشته باشند.
پرویز کرمی، این اقدام را فراهم کردن فرصت مناسبی برای کلیه فعالان حوزه فناوری و نوآوری در عرصه تبادل تجارب کاربردی در حوزه فناوری، نوآوری و شرکت های دانش بنیان دانست.
وی افزود: نشست هایی با حضور کارآفرینان و متخصصین ایرانی، کارگاه آموزشی بین‌المللی با مشارکت مرکز علوم و فناوری جنبش عدم تعهد (NAM)، چند نشست تخصصی در حوزه‌های مختلف فناوری با کشورهای مختلف و شش کارگاه آموزشی از جمله برنامه‌های دیگر این رویداد بین‌المللی محسوب می‌شود.
دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، درباره بخش نمایشگاهی این رویداد و اهمیت آن نیز اظهار کرد: نمایشگاه‌هاى بین‌المللى با گرایشات علمی-فناوری پل ارتباطى بین بازرگانان، فناوران، صنعت‌گران و محققین کشورهاى گوناگون هستند. از سوی دیگر، در سال های اخیر آوازه موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف علمی و فناوری در سطح بین‌المللی پیچیده است و همچنین موقعیتهای استراتژیک، منابع انسانی مستعد، منابع و ذخایر خدادادی و… کشورمان را تبدیل به سرزمین فرصتها برای سرمایه‌گذاران و صاحبان فناوری جهت توسعه فعالیت‌های اقتصادی و تجاری شان کرده است. وی ادامه داد: این ظرفیت‌ها فرصت مناسبی به منظور صادرات دانش و فناوری­ های داخلی به خارج از کشور و همچنین شناسایی توانمندی­های دیگر کشورها در حوزه فناوری­ های نو و وارد کردن آن به داخل کشور را فراهم ساخته است.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، همچنین به موفقیت بخش نمایشگاهی اینوتکس در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: از همین رو، پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری INOTEX۲۰۱۶ با تجربه موفق سالیان گذشته و هدف گذاری جهت دعوت از شرکتهای معتبر فناور از دیگر کشورهای جهان، در نظر گرفته شده است.
پرویز کرمی در ادامه با بیان اینکه تورهای فناوری بازدید از نمایشگاه اینوتکس در نمایشگاه برنامه‌ریزی شده است، ابراز کرد: ۱۶ دفتر استانی فن بازار ایران از زیرمجموعه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که تحت عنوان فن بازارهای منطقه‌ای فعالیت می‌کنند حداقل ۱۰ شرکت برتر صنعتی استان خود را در قالب یک تورِ بازدید به نمایشگاه خواهند آورد.
وی همچنین بیان کرد: هر شرکت خارجی حاضر در این نمایشگاه در سطح های مختلف حداقل چند متناظر ایرانی دارد و ما به دنبال ایجاد روابط گسترده‌ای از جمله اعطای نمایندگی، انتقال فناوری، خرید و فروش محصول و خرید خدمت بین شرکت‌های داخلی و خارجی هستیم. بر همین اساس، از اهداف اصلی این نمایشگاه می توان به ایجاد فضایی مناسب برای بازاریابی و فروش محصولات دانش بنیان ساخت ایران و معرفی این محصولات به فعالان و متخصصان دیگر اشاره کرد و از سوی دیگر، تبادل و انتقال های تک و فناوری های پیشرفته ایران به سایر کشور نیز در برگزاری این رویداد، اهمیت بسزایی دارد.
پرویز کرمی با بیان اینکه به ازای هر شرکت خارجی حداقل دو یا سه جلسه اختصاصی با طرفهای ایرانی تدارک دیده شده اند افزود: در واقع کار اصلی ما در این نمایشگاه برقراری مذاکرات تجاری ست و ما برای این کار فضاهایی را در نظر گرفته‌ایم و لیست متناظرین شرکت‌هایی که در نمایشگاه حضور دارند را از طریق دیتا‌ها و بانک های موجود در فن بازار پیدا می‌کنیم.
دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی بیان اینکه در دوره پنجم نمایشگاه اینوتکس، بیش از ۱۰۰ شرکت خارجی از کشورهای مختلف دنیا، دستاوردهای فناوری و نوآوری خود را ارایه می کنند، ادامه داد: کشورهایی همچون روسیه، یونان، بلاروس، اتریش، هند، چین و کره جنوبی برای انتقال فناوری حضور خواهند داشت و محصولات خود را عرضه می کنند، همچنین در مدت برگزاری این نمایشگاه متخصصانی از چندین کشور در دوره دوم نشست بین المللی اینوتکس شرکت می کنند.
مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان درباره حوزه ها و شاخه های علمی و فناوری حاضر در اینوتکس ۲۰۱۶ توضیح داد: در این نمایشگاه فناوری های پیشرفته در حوره فناوری اطلاعات و ارتباطات، اتوماسیون تغییرات صنعتی و پزشکی، مواد، زیست فناوری، الکترونیک و ارتباطات، مکانیک و مکاترونیک، اپتیک، هوا فضا، انرژی های نو و تجدید پذیر، نفت، گاز و پتروشیمی، فناوری پزشکی و مهندسی پزشکی، سیستم های هوشمند، جو زمین، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، صنایع و تاسیسات زیربنایی ارایه می‌شود.
براساس این گزارش، پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری INOTEX۲۰۱۶ به همت معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری ۲ تا ۵ خردادماه ۹۵ در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست