اخبار ایران و جهان

کیوسک کتب علمی: چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

گاهاً (علی‌الخصوص این سال‌های اخیر) لغت‌هایی را می‌شنویم و بعضاً حتی به کار می‌بریم که هرچند به نظرمان مهم می‌آیند، مفهوم پشت این کلمه را به خوبی درک نمی‌کنیم. برای نمونه کلمات و عباراتی مانند رشد اقتصادی، رکود و تورم، روزانه بارها از دهان ما و اطرافیانمان خارج می‌شود، اما اینکه این مفاهیم دقیقاً چه هستند و چگونه ایجاد می‌شوند، چگونه سود یا منفعت می‌رسانند برای خیلی از ما کاملاً شفاف نیست. گاهاً جدا از چیستی این مفاهیم، تنها یک اثر مثبت و یا منفی از آنها در اذهان ما نقش بسته است. مثلاً در پس ذهن خود می‌دانیم که تورم بد و رکود خیلی بد است. بله، شاید این طور است، اما اینکه اصلاً تورم چیست؟ چرا به وجود می‌آید که اینهمه دردسر هم ایجاد می‌کند؟
برای فهمیدن این‌ مفاهیم لازم است کمی اقتصاد بدانیم. و برای اینکه اقتصاد بدانیم، یا باید علوم اقتصادی بخوانیم، یا باید بکوشیم و از لا به لای متون تخصصی اقتصاد، این مفاهیم را بیرون بکشیم. این وقت‌ها آدم به این فکر می‌افتد که؛ چه خوب می‌شد اگر کسی این مفاهیم را می‌دانست و به طور اجمالی و با زبان ساده در عین حال “کامل”، مطالب را برای ما توضیح می‌داد!
جالب است که پیتر و اندرو شِف این فکر ما را شنیده و دست به کار شده‌اند. فقط چون نمی‌توانستند بنشینند و برای همه‌ی ماهایی که این سؤالات را در ذهن داریم تک تک توضیح دهند، قصه‌ی «چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد» را در کتابی به همین نام منتشر کردند.
نویسندگان در این کتاب، در قالب یک داستان خودمانی، جامعه‌ای که با ماهیگری امرار معاش می‌کنند را به تصویر کشیده و چگونگی شکل‌گیری یک نظام اقتصادی در این جامعه را به دقت توضیح می‌دهند. چگونه و چرا پول تولید می‌شود، کجای این داستان بانک وارد بازی می‌شود؟ رکود، چه زمانی گریبان این جامعه را می‌گیرد و مطالبی از این دست به خوبی، با استفاده از شخصیت پردازی، تصویرسازی و گاهاً به زبان طنز در این کتاب بیان شده است.
اگر شما نیز مانند من به دنبال قصه‌‌گویی هستید که اقتصاد بلد باشد، خواندن این کتاب جالب و مفید را به شما توصیه می‌کنم.

مشخصات کتاب:
عنوان: چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد
نویسندگان: پیترشف، اندروشف
ترجمه: دکتر محمدرضا ارباب
تعداد صفحات: ۲۴۸ صفحه

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست