اخبار ایران و جهان

دکتر ستاری: پیگیری سه پروژه بزرگ در زمینه صنعت فضایی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

در نشست تخصصی فضایی که در مرکز فضایی البرز و با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان برگزار شد، جنبه های مختلف برای تسریع در حضور شرکت های خصوصی و دانش بنیان در این حوزه بررسی گشت. دکتر ستاری، با تأکید بر وقوع اتفاقات مهمی ظرف ۲ سال اخیر در حوزه ی فضایی کشور، افزود: «هم اکنون زمینه های لازم برای حضور شرکت های خصوصی و دانش بنیان آماده است تا شکوفایی در این حوزه رخ دهد». وی در ادامه ی صحبت های خود اظهار امیدواری کرده است این تحولات با سرعت بیشتری انجام گیرند و ادامه دار باشند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران با «قابل ستایش» خواندن اقدامات سازمان فضایی و مسؤولان آن در حوزه ی فضا اظهار داشت: «باید دستاوردهای سازمان فضایی در سطح جامعه ارائه شود. ما به توسعه ی فیزیکی این حوزه فکر نمی‌ کنیم، بلکه مهم این است که در زمینه ی سنجش فضا اقدام به توسعه ی فناوری کنیم تا این فرهنگ جدید نهادینه گردد».
آقای ستاری با تأکید بر لزوم حضور بخش خصوصی به منظور توسعه فناوری های فضایی خاطرنشان کرد: «حوزه ی فناوری‌ های فضایی حوزه‌ ای است که با ورود بخش خصوصی شکوفا می‌ شود. تجاری‌ سازی دستاورد های حوزه‌ ی فضایی یکی از اقدامات مهمی است که باید انجام شود؛ چرا که دستاورد های سازمان فضایی باید در سایر بخش‌ ها مورد استفاده قرار بگیرند».
وی با برشمردن و نام بردن از دریافت تصاویر ماهواره‌ ای و سنجش از راه دور، به عنوان بخشی از دستاورد های سازمان فضایی کشورمان، در این باره افزود: «باید در این سازمان رویکرد تجاری‌ سازی فناوری‌ ها در دستور کار قرار بگیرد. در بخش زیرساخت فناوری های فضایی برای حضور شرکت های خصوصی و دانش بنیان تحولات عظیمی رخ داده است، که امیدوارم این تحولات تسریع شود».
مشارکت بیشتر دانشگاه‌ ها در حوزه ی فضایی نیز از جمله نکات دیگری است که ستاری به آنها اشاره کرده و در این باره گفته است: «در این زمینه ۳ پروژه ی بزرگ با ۵ دانشگاه تعریف شده است که زمان اجرای این پروژه‌ ها سال جاری خواهد بود».

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست