آخرین اخبار

برگزاری سلسه نشست‌های علوم شناختی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

با همکاری جهاددانشگاهی البرز؛ سلسله نشست‌های علوم شناختی در ماه دو مرتبه برگزار می‌شود…

علوم شناختی که به طور ساده به صورت «پژوهش علمی دربارهٔ ذهن و مغز» تعریف می‌شود، شاخه‌ای میان‌رشته‌ای است که از رشته‌های مختلفی مانند روان‌شناسی، فلسفه ذهن، عصب‌شناسی، زبان‌شناسی، انسان‌شناسی، علوم رایانه و هوش مصنوعی تشکیل شده است.
این علم به بررسی ماهیت فعالیت‌های ذهنی مانند تفکر، طبقه‌بندی و فرایندهای که انجام این فعالیتها را ممکن می‌کند می‌پردازد. به صورت مشخص تر از جمله اهداف اصلی این رشته پژوهش در زمینه بینایی، تفکر و استدلال کردن، حافظه، توجه، یادگیری، و مباحثی مربوط به زبان می‌باشد.
مدتی است این علم میان رشته ای جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است و به همین منظور برای آشنایی هرچه بیشتر با آن و توسعه اطلاعات در این زمینه سمینارها و نشست هایی بسیاری برگزار می گردد.
جهاد دانشگاهی البرز نیز درصدد است سلسه نشست های معرفی علوم شناختی در دانشگاه خوارزمی بصورت دو هفته یکبار برگزار کند.
نیما گنجی، عضو هیأت علمی گروه پژوهشی علوم شناختی جهاددانشگاهی البرز در اینباره گفت: این نشست‌ها هر دو هفته یک بار و با دعوت از اساتید برتر مرتبط با این حوزه برگزار خواهد شد که اولین نشست آن ۲۶ اردیبهشت‌ماه با سخنرانی دکتر مرادی استاد تمام گروه روانشناسی دانشگاه خوارزمی برگزار می‌شود.
گنجی به جزئیات برگزاری اولین نشست علوم شناختی اشاره و تصریح کرد: در این نشست، دکتر علیرضا مرادی به معرفی علوم شناختی و فرصت های شغلی، تحصیلی و کاربردی در این حوزه می پردازد.
عضو هیأت علمی گروه پژوهشی علوم شناختی جهاددانشگاهی البرز با بیان این که شرکت برای همگان در این نشست آزاد است، گفت: اما این نشست بیشتر برای افرادی مناسب خواهد بود که در حوزه‌هایی چون علوم روان‌شناختی، اعصاب، فلسفه ذهن، هوش مصنوعی، آموزش و پرورش شناختی، رسانه‌های گروهی، تحلیل اطلاعات و حتی حیطه‌هایی همچون بازی‌های رایانه‌ای، مهندسی شناختی و پزشکی، مدیریت و اقتصاد سررشته داشته باشند و قصد دارند به سمت علوم شناختی گرایش پیدا کنند.
وی در ادامه یادآور شد: این نشست‌ها با همکاری گروه پژوهشی علوم شناختی جهاددانشگاهی و گروه علوم شناختی دانشگاه خوارزمی برگزار می‌شود.
گنجی با بیان این که سابقه جهاددانشگاهی البرز در زمینه علوم شناختی از برخی دانشگاه‌های کشور بیشتر است، خاطرنشان کرد: به همین دلیل جهاددانشگاهی معرفی هر چه بیشتر علوم شناختی در کشور را یکی از رسالت‌های خود می‌داند.
وی در پایان اعلام کرد: اولین نشست علوم شناختی، یکشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۲ الی ۱۴ در محل گروه پژوهشی علوم شناختی جهاد دانشگاهی البرز برگزار می‌شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست