اخبار ایران و جهان

کیوسک کتب علمی: عرفان و فیزیک جدید

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

قبل از هر چیز باید بگویم موقع خواندن کتاب و نوشتن معرفی برای آن به ندرت به تاریخ انتشار یا اولین انتشارش نگاه می‌اندازم. هرچند علاقمند هستم که کتب جدید را معرفی کنم، اما اولویت را بر جذابیت و محتوای مناسب آن می‌گذارم. به همین دلیل خرده نگیرید اگر چند سالی از اولین انتشار کتاب‌های معرفی شده می‌گذرد.
ناشناخته‌ها و شناخته‌های بشر همیشه از ارکان اساسی باورهایش بوده‌اند. حال این باورها چه خرافه باشند چه باورهای راستین و ریشه‌دار.
مثلا یونانیان باستان شناخت درستی از چگونگی نزول باران یا پدیده‌ی رعد و برق نداشتند، به ناچار باور می‌کردند که فردی بالای کوهی نشسته و صاعقه پرتاب می‌کند. از آنجایی که کار فیزیک شناختن ناشناخته‌هاست طبیعتاً با هر شناخت جدیدی باورهایی را دستخوش تغییرات قرار می‌دهد. صرف نظر از خود این باورها و درستی یا نادرستی تغییرات در باورها قصدم صرفاً نشان دادن این ارتباط است. اگر تا به اینجا به این ارتباط معتقد نیستید، آن را وقتی متوجه می‌شوید که کپرنیک کشته و گالیله زندانی می‌شود.
چیزهایی که آن زمان جدید بوده الآن برای ما فیزیک کلاسیک و نیوتونی نام دارند. و بازی با باورهای امروز را فیزیک مدرن و کوانتومی انجام می‌دهند. جمله‌ی معروف انیشتین راجع به کوانتوم و اینکه خدا تاس نمی‌اندازد را حتماً خوانده‌اید. این جمله‌ی او حاکی از این است که فیزیک جدید و نظریه‌هایش تا چه حد با باورها مرتبط هستند.
نظریه‌های پیدایش خلقت و پایان جهان همگی در دید ما به کائنات و باورهای ما نقش دارند. فیزیک کوانتوم که یکی از مباحث کلیدی آن تغییر در واقعیت یا عدم شفافیت واقعیت تا هنگام مشاهده است، با اصل عدم قطعیت و جهانی که تصویر می‌کند بار دیگر با ایجاد شناخت جدید نسبت به برخی پدیده‌ها، باورهای جدیدی نیز با خود به ارمغان می‌آورد. مثلاً آن گربه‌ی عجیب شرودینگر و نظریه‌ی جهان‌های موازی سؤالات و پاسخ‌های جدیدی در فلسفه و جهان‌بینی مطرح می‌کند.
مایکل تالبوت در کتاب «عرفان و فیزیک جدید» سعی در توضیح نگرش‌هایی جدید به جهان با دید فیزیک جدید دارد. او با اشاره به برخی پدیده‌ها مانند اجسام پرنده‌ی ناشناس یا تجلی‌های متعدد مریم مقدس می‌گوید: « این پدیده‌ها را نمی‌توان فقط عینی یا ذهنی پنداشت، بلکه باید «ذینی» و یا به عبارتی دیگر ترکیبی از هر دو تلقی کرد. به علاوه وجود این پدیده‌ها نشان می‌دهد که به طور کلی در عالم مرز مشخصی بین ذهن و واقعیت وجود ندارد.» تالبوت بعدها در کتاب «جهان هولوگرافیک» ـ که از قضا در ایران تالبوت را بیشتر به این کتاب می‌شناسند ـ به تفصیل در این باب سخن می‌گوید.
این کتاب را تالبوت برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ منتشر کرده، اما برایش آنقدر اهمیت داشته که با توجه به کشفیات و تغییرات بوجود آمده در دنیای علم در سال ۱۹۹۲ کتاب را ویرایش کرده و تغییرات جدید دنیای فیزیک را به آن اضافه نموده است.
تالبوت در این کتاب در عین توضیح مختصر نظریات فیزیک جدید، بین آن‌ها و مباحث عرفانی-فلسفی مطرح در عرفان‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کند. به نظرم نوع جدیدی از نگاه علمی به مسائل عرفانی و فلسفی می‌تواند جذاب و حتی لازم باشد. با این اعتقاد که قدرت باورهای راستین با شناخت بیشتر نسبت به جهان بیشتر اثبات می‌شود؛ خواندن این کتاب را جهت آشنایی با ارتباط این دو مقوله و دید جدیدی نسبت به مباحث فیزیکی، فلسفی و عرفانی به شما توصیه می‌کنم.

مشخصات کتاب:
عنوان: عرفان و فیزیک جدید
مؤلف: مایکل تالبوت
ترجمه: مجتبی عبدالله‌نژاد
تعداد صفحات: ۲۴۵
انتشارات: هرمس

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست