آخرین اخبار

کنفرانس بین المللی “پیامدهای جغرافیایی و زیست محیطی وضعیت دریاچه ارومیه”

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

کنفرانس بین المللی “پیامدهای جغرافیایی و زیست محیطی وضعیت دریاچه ارومیه” در دانشکده جغرافیا دانشگاه تبریز برگزار می گردد…

به توجه به نظر کارشناسان محیط زیست و همچنین جغرافی دانان، در صورت خشک شدن این دریاچه ارومیه هوای معتدل منطقه تبدیل به هوای گرمسیری با بادهای نمکی خواهد شد و زیست محیط منطقه را تغییر خواهد داد. علاوه بر نمک بسیاری از آلودگی‌های شامل فلزات سمی سنگین مورد استفاده در صنعت و مواد سمی مورد استفاده در کشاورزی به آب‌های سطحی و زیر سطحی مرتبط با دریاچه نفوذ کرده‌اند و در صورت خشک شدن دریاچه بسیاری از از مواد سمی هوازی شده و خطرات بیماری‌های تنفسی برای زیست‌بوم و مردم منطقه بوجود خواهد آورد. با این حال هنوز اقدام جدی برای نجات دریاچه صورت نگرفته کارشناسان و فعالان محیط زیست اعتقاد دارند خطر خشکیدن دریاچه ارومیه تا شعاع ۵۰۰ کیلومتری این دریاچه را تهدید می کند.
در همین راستا دانشکده جغرافیا و برنامه ریزی دانشگاه تبریز در کنفرانسی با عنوان “پیامدهای جغرافیایی و زیست محیطی وضعیت دریاچه ارومیه” این پیامدها را مورد بررسی قرار خواهد داد.
دکتر شهرام روستایی، رییس دانشکده جغرافیا و برنامه ریزی دانشگاه تبریز و همچنین دبیر این کنفرانس در این ارتباط گفت: این کنفرانس در پنج محور اصلی طبیعی و زیست محیطی، فضایی و کالبدی، اجتماعی-اقتصادی، فناوری های نوین، ژئوپولیتیک؛ که هر کدام دارای عناوین فرعی متعددی نیز هستند، برگزار خواهد شد.
به گفته دبیر این کنفرانس ارایه آخرین یافته های داخلی و بین المللی برگرفته از پژوهش ها و تحقیقات کاربردی در خصوص وضعیت بحرانی و پیامدهای زیست محیطی بحران دریاچه ارومیه را از جمله اهداف این کنفرانس می باشد.
دکتر روستایی در مورد سخنرانان این کنفرانس اظهار داشت: طبق هماهنگی های به عمل آمده چندین سخنران کلیدی از کشورمان منجمله سخنرانی دکتر معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست و دیگر کشورهای مختلف جهان از جمله ایتالیا، استرالیا، اتریش، آمریکا و … به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.
این کنفرانس ۲۷ و ۲۸ مهرماه سال ۱۳۹۵ در دانشگاه تبریز برگزار خواهد شد. همچنین آخرین مهلت ارسال مقالات تا ۱۵ شهریور ماه امسال می باشد.
شایان ذکر است علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به دبیرخانه این کنفرانس واقع در دانشکده جغرافیایی و برنامه ریزی دانشگاه تبریز و یا به سایت کنفرانس بین المللی پیامدهای جغرافیایی و زیست محیطی وضعیت دریاچه ارومیه مراجعه نمایند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست