آخرین اخبار

دارورسانی برای درمان سرطان ریه هدفمند شد

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

حمل هدفمند داروی ضد سرطان ریه با فناوری نانو توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی تبریز صورت گرفت…

از راه‌های رایج برای درمان سرطان شیمی درمانی است. این روش علاوه بر مزایا دارای معایبی نیز می باشد که یکی از معایب بزرگ این روش، عدم انتخابی بودن داروی ضد سرطان است.
این بدین معنی است که دارو علاوه بر اینکه موجب مرگ سلول سرطانی می‌شود، بر سلول‌های سالم نیز مؤثر است و بر آن‌ها نیز اثر مخرب خواهد داشت.
ازاین‌رو سیستم‌های دارورسانی نوین (دارو رسانی هوشمند) جهت غلبه بر این مشکلات مدتی است موردتوجه قرار گرفته‌اند.
در این سیستم‌ها، زمان، مکان و سرعت آزاد شدن دارو به‌خوبی کنترل خواهد شد؛ بنابراین علاوه بر افزایش بازدهی درمانی دارو، اثرات جانبی آن نیز به‌طور قابل توجه کاهش خواهد یافت.
در ایران نیز یک نانوحامل کامپوزیتی به‌منظور دارورسانی هدفمند داروی ضد سرطان ریه توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی تبریز سنتز شده است که بدلیل داشتن نتیجه مطلوب و کارایی بالا تا مرحله تجاری سازی نیز پیش رفته است.
دکتر ابوالفضل اکبر زاده، عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز ضمن اشاره به دوکسوروبیسین به‌عنوان یکی از قوی‌ترین و پرمصرف‌ترین داروهای ضد سرطان، در خصوص اهداف دنبال شده در این طرح گفت: هدف از اجرای این طرح توسعه‌ی یک نانوحامل کامپوزیتی مغناطیسی بوده است که بتوان با آن داروی دوکسوروبیسین را به‌صورت هدفمند جهت درمان سرطان ریه مورد استفاده قرار داد.
این نانوحامل ها قابلیت حمل مقادیر بیشتری از دارو را از خود نشان می‌دهند، زیست سازگاری بالایی با محیط بیولوژیکی درون بدن دارند و به دلیل دارا بودن خواص مغناطیسی می‌توان آن‌ها را به‌وسیله‌ی یک میدان مغناطیسی خارجی به بافت موردنظر هدایت نمود. استفاده از این نانوحامل‌ها موجب کاهش اثرات جانبی مخرب دارو بر بافت‌های سالم شده و به دوزهای پایین‌تری از دارو جهت اثر مطلوب نیاز خواهیم داشت که کاهش هزینه‌ی درمانی را در پی دارد.
به گفته‌ی این محقق، در این پژوهش نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن توسط پلیمرهای زیست سازگار پلی لاکتید-گلیکولید پوشش داده و اصلاح شدند. این نانوذرات دوجزئی حاوی داروی ضد سرطان نسبت به تغییر pH حساس هستند و در شرایط pH اسیدی که مربوط به شرایط وجود تومور سرطانی است، دارو را آزاد می‌کنند. این موضوع سبب می‌شود سرعت، مکان و زمان رهاسازی دارو کنترل شود و بازدهی درمانی دارو افزایش یابد.
لازم به ذکر است از این طرح یک اختراع با عنوان « تهیه و ارزیابی invitro دوکسوروبیسین بارگذاری شده در نانوذرات مغناطیسی با پوشش فیزیکی پلیمر برای درمان سرطان ریه» به ثبت رسیده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست