آخرین اخبار

جوایز آکادمی جهانی علوم در دستان دو برگزیده جشنواره جوان خوارزمی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

آکادمی جهانی علوم به دو برگزیده هفدهمین دوره جشنواره جوان خوارزمی جوایزی اهدا کرد…

آکادمی جهانی علوم (The world Academy of Sciences = TWAS) با هدف توسعه و ارتقای علم در کشورهای در حال توسعه، در سال ۱۹۸۳ در تریست ایتالیا آغاز به کار کرد و سال ۱۹۹۱ سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (UNESCO)، مسئولیت اداره بودجه و پرسنل توآس را به عهده گرفت. همچنین هشتاد و پنج درصد اعضای توآس در کشورهای در حال توسعه کار و زندگی می‌کنند. اعضای این آکادمی که تعداد آنان هم اکنون به حدود ۱۰۰۰نفر می‌رسد، ۷۰ کشور را نمایندگی می‌کنند.
برای دومین سال پیاپی دبیرخانه جشنواره خوارزمی، از بین برگزیدگان هفدهمین دوره جشنواره جوان خوارزمی، دو نفر را برای دریافت جایزه نقدی به آکادمی جهانی علوم معرفی کرد. بر همین اساس دکتر خاطره رضائیان و مهندس مهدخت ارشدی واجد شرایط اعلام شده و از سوی این سازمان بین‌المللی پذیرش و تایید شدند.
دکتر خاطره رضائیان برگزیده رتبه دوم پژوهش‌های بنیادی برای طراحی و سنتز حسگرهای آزو- آزومتینی
برای ردیابی یون فلوئور می باشد. وی از استان مرکزی و دانش آموخته رشته شیمی معدنی دانشگاه اراک است که تاکنون مقاله‌های معتبر علمی در زمینه تخصصی خود به چاپ رسانده و دارای گواهی‌نامه ثبت اختراع و تأییدیه از سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران برای سنسور با پایه آزو-آزومتین است.
خلاصه طرح پژوهشی این دانش پژوه برگزیده که عنوان «جوان برتر استان مرکزی در حوزه علم و فناوری و پژوهش در سال ۱۳۹۴» را دریافت کرده و در چهاردهمین المپیاد شیمی دانشجویی کشوری نیز رتبه پنجم را کسب نموده بود ارائه روش جدیدی است که مشکلات روش‌های قبلی را مرتفع ساخته و با استفاده از روش رنگ سنجی و به کار‌گیری ترکیبات آزو- آزومتینی به عنوان حسگرهای مولکولی امکان ردیابی سریع و اندازه‌گیری یون‌ها را به صورت انتخابی در حلال‌های آبی و نمونه‌های واقعی مانند دهان‌شوی، خمیردندان و آب دریا فراهم می‌سازد.
تمامی ترکیبات طراحی شده برای اولین بار سنتز شده‌اند که هر یک دارای امتیازات و ویژگی‌های قابل توجه‌ای هستند. علاوه بر این مدارهای منطقی مولکولی در انواع ترکیبی و ترتیبی طراحی شده است.
دیگر برگزیده این جایزه مهندس مهدخت ارشدی، برگزیده رتبه دوم ابتکار برای طرح فروشویی زیستی زباله‌های الکترونیکی با استفاده از دو نوع باکتری است. این پژوهشگر کاشانی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته بیوتکنولوژی از دانشگاه تربیت مدرس است که در مقطع دکتری، مهندسی شیمی را در دانشگاه صنعتی شریف پی گرفته است.
خلاصه طرح پژوهشی که برای او افتخار برگزیدگی در جشنواره جوان خوارزمی و جایزه توآس را به ارمغان آورد ارائه یک فرایند دو مرحله‌ای از فروشویی زیستی ساده ، ارزان ، کارآمد و دوست دار محیط زیست است که در آن ابتدا با مجاور کردن پودر صفحه‌های مدار چاپی رایانه و تلفن همراه با باکتری بومی اسیدوتیوباسیلوس فرو اکسیدانس درمحیط کشت باکتری، مس و نیکل به طور کامل استخراج می شود. با کاهش محتوای مس و سایر فلزات که بازدارنده قوی طلا هستند در مرحله دوم با استفاده از باکتری باسیلوس مگاتریوم فلز گرانبهای طلا از نمونه رایانه و تلفن همراه به ترتیب به میزان ۶۳% و ۶۵ گرم بر تن استخراج شده است. در بهترین پژوهشهای صورت گرفته در دنیا تنها توانسته‌اند با استفاده از باکتری‌های دست‌کاری ژنتیکی شده از نمونه‌هایی با غنای طلای ۲۰۰ گرم بر تن نهایتاً به بازیابی ۲۵ درصد طلا و در بسیاری از موارد دیگر به مقادیر بسیار کمتری دست یایند. در روش پیشنهادی این طرح بسیار از دیگر فلزهای موجود در زباله‌های الکترونیکی به میزان بالایی بازیابی می‌شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست