طبیعت و محیط زیست

“آب و هوا” علیه نخستی ها

نوشته شده توسط علی رنجبران

یک مطالعه جدید نشان می دهد همه گونه های نخستی ها به صورت منفی تحت تاثیر افزایش دما و تغییر روند بارش قرار می گیرند.
این جنگی است که برنده ای ندارد. نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد تغییرات آب و هوایی تاثیر منفی شدیدی برهمه گونه های نخستی سانان خواهد داشت. این شامل همه میمون ها، گیبون ها، لمورها ولوریس ها می شود و اهمیتی ندارد آن ها چقدر ویژه و یا قوی به نظر برسند.
مطالعه جدید که در «نشریه بین المللی نخستی شناسی» منتشر شده است، مشخص می کند زیستگاه نخستی سانان حدود ۱۰ درصد بیشتر از زیستگاه های غیر نخستی سانان تحت تاثیر افزایش دما و تغییر اقلیم قرار خواهد گرفت. این تغییرات نه تنها شامل تغییر درجه حرارات خواهد شد بلکه شامل بارش باران هم خواهد شد و برخی گونه ها به ازای هر درجه تغییر در درجه هوا ۷٫۵ درصد تغییر وکاهش میزان باران را تجربه خواهند کرد.
این موضوع دردسر جدیدی برای نخستی سانان جهان خواهد بود که برخی گونه های ان وابسته به زیستگاه های کوچک و یا رژیم غذایی بسیار خاص هستند. برخی از گونه های نخستی سانان فقط از یک یا دو گونه تغذیه می کنند، بنابراین منابع غذایی و زیستگاهشان بسیار در مقابل تغییرات آسیب پذیر خواهد بود. برخی از این گونه ها همین حالا بر اثراز دست دادن زیستگاه، شکار غیر قانونی و یا تجارت غیرقانونی حیوانات خانگی در خطر انقراض هستند، بنابراین تغییرات جدید آن ها را به لبه انقراض سوق خواهد داد. نویسنده ارشد مقاله «تانیا گراهام» از آزمایشگاه آب و هوای «متیوز» در دانشگاه «کونکوردیا» می گوید: این مطالعه به ما کمک می کند که شکاف های دانشمان درباره تاثیر تغییرات اقلیمی بر نخستی سانان به عنوان یک گروه را پر می کند، اتفاقی که هیچگاه قبلا رخ نداده بود. او میگوید:« تنها تعداد انگشت شماری مطالعه وجود دارد که به تاثیرات تغییر آب و هوا بر نخستی سانان می پردازد و این مطالعه ها تنها محدود به چند گونه خاص می شود». او دامه می دهد:« بنابراین نیاز به یک مطالعه جامع وجود داشت که همه گونه های نخستی سانان به غیر از انسان را در بر بگیرد». گراهام می گوید نتیجه مطالعه آن ها بسیار درماتیک بوده و به هیچ وجه او را شگفت زده نکرده است:« ما می دانیم شرایط آب و هوایی درهمه جای جهان تغییر خواهد کرد، بنابراین ما انتظار داشتیم که نتایج ما تغییرات درجه حرارات و میزان بارش در همه زیستگاه های نخستی سانان را نشان دهد». او ادامه می دهد:« ما همچنین میدانیم که تقریبا نیمی از گونه های نخستی سانان در حال حاضر در خطر انقراض هستند که آن ها را در مقابل تغییرات اقلیمی آسیب پذیرتر می کند. همچنین مناطق مشخص گرمسیری وجود دارد که از گونه های زیادی غنی است و بسیار تحت تاثیر آب و هوای حداکثری مثل خشکسالی، سیل، امواج گرما و طوفان قرار دارد که تاثیر ویرانگری بر برخی گونه های نخستی سانان خواهد داشت. به هرحال جمع کردن تاثیر این عوامل در یک مطالعه بسیار تاثیرگذار خواهد بود».
این مطالعه و مسائل تکمیلی آن مشخص می کند که چطور نویسندگان تاثیر تغییرات آب و هوایی را بر ۳۵۰ گونه مختلف پیش بینی کرده اند. برای مثال یک گونه بسیار منحصربه فرد ومعرض انقراض «ماکاک بربری» Macaca Sylvanus است که درمناطق شمالی قاره افریقا زیستگاه های اندکی دارد وبه طور قطع با کاهش حداقل ۸ درصدی بارش باران روبرو خواهد شد. گراهام می گوید:« این موضوع تاثیر بسیار منفی بر زیستگاه، منابع غذایی و حتی آب در دسترس برای نوشیدن آن ها خواهد داشت». برخی گونه های دیگر که این مطالعه پیش بینی می کند که بسیار تحت تاثیر تغییرات اقلیمی قرار خواهند گرفت حتی در حال حاضر در معرض انقراض نیستند. این مطالعه می تواند به تعیین الویت های جدید حفاظتی در آینده کمک کند:« ما واقعا نیاز داریم همه گونه های منحصربه فرد را در نظر بگیریم».
این مطالعه تلاش نمی کند تا به دقت پیش بینی کند که چه میزان از تغییر در درجه حرارات و یا بارش باران یک گونه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. گراهام می گوید:« هنوز کار بسیار زیادی باقی مانده تا تاثیر تغییرات اقلیمی بر هر گونه به دقت مشخص شود، مخصوصا در باره این که هر گونه تا چه اندازه در مقابل تغییرات اقلیمی حساس است یا توانایی تطبیق دادن خودش با شرایط جدید را خواهد داشت». او اضافه می کند که تحقیقات بیشتر برای دستیابی به استراتژی های کاهش خطر هم مورد نیاز خواهد بود. یکی دیگر از نکات برجسته این مطالعه این است که چیز هایی را که درباره نخستی سانان می دانیم و نمی دانیم به تفکیک مشخص می کند. مثلا معلوم می کند که ما حتی نمی دانیم که بسیاری از نخستی سانان دقیقا چه چیزی می خورند و منابع غذاییشان چیست. حتی گونه های زیادی وجود دارند که نیازهای زیستگاهیشان دقیقا مشخص نیست. بنابراین تا شکاف های اطلاعاتی به درستی مشخص نشود، ما هیچگاه نخواهیم دانست که برای محافظت از این گونه ها در مقابل تغییرات اقلیمی و دیگر خطرات باید دست به چه کارهایی بزنیم.

درباره نویسنده

علی رنجبران

دیدگاه شما چیست