آخرین اخبار

تشخیص آلاینده‌های شیمیایی توسط سنسور لیدار

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

سنسور تشخیص آلاینده‌های شیمیایی در اماکن عمومی برای تحقق بخشیدن به اقتصاد دانش‌بنیان در حوزه پدافند غیرعامل تولید شد…

آلودگی آب و هوا از مباحثی است که در جوامع امروزی مورد نحقیق و بررسی است زیرا این نوع آلودگی نه تنها در زندگی بشر بلکه بر فرایند های زیستی تمامی کائنات اعم از گیاهان، جانوران آبزی و خشکی زی تاثیر زیان باری می گذارد.
مفهوم آلودگی به این معناست که محیط از نظر عناصر و ترکیباتش تغییر کند که این تغییر می تواند ورود یک عنصر جدید باشد یا اینکه درصد عناصر موجود کم یا زیاد شود.
حال دغدغه بسیاری از پژوهشگران و محققان است که از طرق مختلف این آلاینده های شیمیایی را تشخیص دهند و سپس از میزان آنها بکاهند.
پژوهشگران پارک علم و فناوری تهران نیز در حوزه پدافند غیرعامل سنسورهایی برای تشخیص آلاینده‌های شیمیایی عرضه کردند که این سنسور در مکان‌های عمومی مانند متروها و صنایع شهری که احتمال بروز خطر یا پخش مواد سمی به صورت گازی وجود دارد، به کار می‌رود.
امیر شیخی‌هامقدم، مدیر این شرکت دانش بنیان از تولید «لیدار» خبر داد و گفت: در حوزه اسپکتروسکوپی، پروژه تولید محصول پیشرفته لیدار برای آنالیز اتمسفر یا جو را در دستور کار قرار دادیم.
وی لیدار را ابرازی دانست که با تاباندن نور لیزر به اتمسفر، گازهای موجود در اتمسفر یا جو را شناسایی می‌کند و اضافه کرد: لیدارها با برد یک تا ۱۰ کیلومتر و بالاتر ساخته می‌شوند و این فناوری در مرزهای دانش روز دنیا قرار دارد.
شیخی ها مقدم با تاکید بر این‌که برای ساخت نمونه اولیه این دستگاه با کمبودهای مالی مواجه هستیم، اظهار کرد: در صورت جذب سرمایه،‌ اقدام به ساخت اولین لیدار تشخیص گاز با کاربردهای شهری و پدافند غیرعامل خواهیم کرد.
شیخی‌ها، ساخت سنسورهای تشخیص آلاینده‌های شیمیایی یا مواد سمی را از دیگر زمینه‌های تحقیقاتی عنوان کرد و گفت: این سنسور دارای کاربردهای صنایع شهری، تونل‌ها، متروها و مکان‌های عمومی که احتمال بروز خطر یا پخش مواد سمی به صورت گازی به شدت آنها را تهدید می‌کند، به کار می‌رود.
وی با بیان این‌که کاربرد این سنسور از زیر شاخه‌های پدافند غیر عامل است، ابراز امیدواری کرد این سنسورها به زودی عرضه شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست