آخرین اخبار

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک علمی با کره ‌جنوبی‌

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

در راستای همکاری‌های علمی-پژوهشی سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک پژوهشکده مطالعات فناوری‌های نوین با مؤسسه سیاست علم و فناوری کره‌ جنوبی به امضا رسید…

در راستای همکاری‌های علمی-پژوهشی سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک پژوهشکده مطالعات فناوری‌های نوین با مؤسسه سیاست علم و فناوری کره‌ جنوبی به امضا رسید.
دکتر حجت‌الله حاج‌حسینی، رئیس پژوهشکده مطالعات فناوری‌های نوین سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران، در پاسخ به این سؤال که حضور هیئت کره‌ای به سازمان به چه منظور انجام شده‌بود اظهار داشت: مقدمات دیدار هیئت علمی کره‌ای از سوی دفتر روابط بین‌الملل سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران انجام شد.
از این رو مقامات بلند پایه کره‌ای که به اتفاق کارشناسان حوزه اقتصادی، صنعتی، علمی و رئیس‌جمهور آن کشور به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده‌بودند در سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران نیز حضور یافتند.
حاج‌حسینی افزود: این دیدار همچنین بر اساس ارتباطات گذشته و نشست قبلی مؤسسه سیاست علم و فناوری کره‌جنوبی (STEPI) طی سال‌های قبل و شناختی که از فعالیت‌های طرفین وجود داشت انجام شد. که STEPI مؤسسه سیاست علم و فناوری کره جنوبی است که مؤسسه مستقلی است وابسته به یکی از شوراهای عالی علوم و فناوری که زیرمجموعه ریاست جمهوری آن کشور است.
رئیس پژوهشکده مطالعات فناوری‌ نوین افزود: پس از گفتگو با سازمان و بر اساس سابقه ده سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای طی همین نشست روز گذشته به امضا رسید.
وی در توضیح مأموریت‌های مؤسسه سیاست علم و فناوری کره جنوبی اظهار داشت: STEPI مأموریت دارد به کشور کره جنوبی کمک کند تا برای مراکز علمی در حوزه توسعه و تحقیق، مطالعات صنعتی، اقتصادی، اجتماعی و نیروی انسانی سیاست‌گذاری کرده و نتایج را گزارش کند.
دکتر حاج‌حسینی با اشاره به این مطلب که مأموریت‌های این مرکز تا حد زیادی مشابه فعالیت‌های پژوهشکده مطالعات فناوری‌های نوین سازمان پژوهشهای علمی وصنعتی ایران است افزود: STEPI با وجود ۱۴۰ نیروی متخصص انسانی و ۳۸ نیروی پشتیبانی فعالیت می‌کند و نتایج مطالعات خود را در قالب برنامه‌ها و سیاست‌های علمی و فناوری در سطح ملی و بین‌المللی در قالب کارگاه‌های آموزشی و سیمنارها و سخنرانی‌های علمی ارائه می‌دهد.
رئیس پژوهشکده مطالعات فناوری‌های نوین درخصوص انعقاد قرار داد فی‌مابین سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران با STEPI گفت: تفاهم‌نامه فی مابین میان پژوهشکده مطالعات فناوری‌های نوین و مؤسسه سیاست علم و فناوری کره جنوبی (STEPI) روز گذشته با حضور رئیس سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران و رئیس این مرکز به امضا رسید.
وی اظهار داشت: این تفاهم‌نامه بر پایه انجام فعالیت‌های مشترک پژوهشی، آموزشی از طریق برگزاری سمینارها، کارگاه‌ها، مبادله نیروی انسانی در قالب استاد و دانشجو، برنامه‌های مشترک و اجرای پروژه‌های مشترک علمی و تبادل اطلاعات بین هر دو مؤسسه منعقد شد.
حاج‌حسینی بیان داشت: در این نشست همچنین درخصوص معرفی رابطین طرفین برای تبادل اطلاعات و تشکیل کارگروهی به همین منظور و نیز تعیین اعضای کارگروه‌ مذاکراتی صورت پذیرفت.
وی در پاسخ به اخذ تصمیمات برای آشنایی STEPI با مؤسسات مشابه ایرانی از سوی پژوهشکده مطالعات فناوری‌های نوین گفت: برای آشنایی STEPI با مراکز علمی داخل ایران که فعالیت‌های مشابه با این مرکز را دارند دعوت‌نامه‌های برای حضور در این نشست به این مراکز ارسال شد.
پژوهشگر حوزه سیاست‌گذاری علم و فناوری کشور در ادامه بیان داشت: دبیرخانه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف)، ستاد پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور وابسته به شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاونت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پژوهشکده مطالعات فناوری‌ ریاست جمهوری، صندوق شکوفایی و نوآوری، پژوهشکده آینده‌پژوهی دانشگاه امیرکبیر و پژوهشکده فناوری ریاست جمهوری از جمله مدعوین حاضر در این دیدار بودند.
گفتنی است در این نشست هر دو طرف گفتگو به معرفی و شرح فعالیت‌های علمی و فناوری کشور خود در قالب ارائه روند رشد و توسعه علم و فناوری و زمینه‌های فعالیت‌ها و تحقیقات علمی خود پرداختند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست