اخبار ایران و جهان

کیوسک کتب علمی: “افسون ریاضیات”

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

همه‌مان بسته به مقاطعی که از تحصیلات آکادمیک گذراندیم، با شنیدن ریاضیات به یاد سختی‌های مسائلی در دوران تحصیل می‌افتیم و چه بسا از تداعی خاطرات کلنجار رفتن با اعداد و معادلات، در دل خود یا با صدای بلند یک «اَه» کش‌دار هم بگوییم.
یکی شاید این اَه را به یاد بسته‌های ده تایی و صدتایی مداد بگوید، یکی به یاد اتحاد مکعب کامل، و دیگری با یادآوری انتگرال سه گانه. برخی هم که شاید حق داشته باشند کابوس سری فوریه و جداسازی متغیرها را ببینند. البته باید از این «همه» افرادی که حقیقتاً به ریاضی عشق می‌ورزند را جدا کرد.
تئونی پاپاس، یک استاد ریاضی فارغ التحصیل دانشگاه‌های برکلی و استنفورد می‌کوشد این ترس از ریاضیات را از ذهن‌ها بزداید و در این راه آثاری جذابی تألیف کرده است. یکی از آثار او «افسون ریاضیات» است که در آن با ظرافت خاصی به کاوش در دنیای ملموس اطراف با ذره‌بین ریاضی می‌پردازد.
«بسیاری از افراد ریاضیات را یک برنامه‌ی درسی انعطاف ناپذیر و سخت می‌دانند. چنین چیزی اصلاً واقعیت ندارد. ذهن انسان دائم در حال آفریدن اندیشه‌های ریاضی و دنیاهای تازه و جذابی مستقل از جهان ماست و این اندیشه‌ها، درست مثل این که عصای جادوگر به حرکت در آمده باشد، به سرعت با جهان ما همراه می‌شوند.»
این کتاب با توضیح ریاضیات پرواز در نخستین صفحاتش خواننده را برای پرواز در «دنیای جادویی ریاضیات» با خود همراه می‌کند. راستش برای نوشتن این معرفی، تمام کتاب را ورق زدم که بنویسم چند رابطه‌ی ریاضی در آن به کار رفته ـ که شاید به ده مورد نرسد و اکثر آن‌ها در توضیحات تصاویر هستند ـ اما آنقدر عناوین بخش‌ها و موضوعات مطرح شده در کتاب جذاب بود که پس از دقایقی طولانی متوجه شدم شمارش را فراموش کرده‌ام.
شاید زمان تحصیلات یک بار در دل گفته باشید؛ کاش تمام کتاب ریاضی بخش«بازی و ریاضی» بود. خب می‌توانم بگویم کتاب افسون ریاضیات همینطور است. پاپاس به خوبی پدیده‌های روزمره، هنر،‌ موسقی، طبیعت معماری و دنیای کامپیوتر را به شما معرفی کرده و ردپای ریاضیات را در هر یک از آنها به شما نشان می‌دهد. در این کتاب با مطالبی که شاید اصلاً انتظارش را ندارید مانند «ریاضیات و گلدوزی» مواجه خواهید شد. نویسنده حتی در قسمت آخر کتاب تحت عنوان «افسون منطق، سرگرمی و بازی» به معماهای جالب و سرگرم کننده‌ی ریاضیات می‌پردازد و کمی بیشتر ذهن شما را قلقلک می‌دهد.
اگر از ریاضیات فراری هستید یا جزو دوستداران آن محسوب می‌شوید، در هر دو صورت شما را به خواندن این کتاب جذاب و مفید دعوت می‌کنم…

مشخصات این کتاب:
عنوان: افسون ریاضیات / کشف افسون ریاضیات
مؤلف: تئونی پاپاس
مترجم: عباس علی کتیرایی
انتشارات: مازیار

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست