اخبار ایران و جهان

۲۵ روزی که دنیا را تکان داد؛ شماره جدید دانستنیها، ۱۸ اردیبهشت

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

در شماره ۱۵۳ مجله دانستنیها چه خبر است؟ با هم نگاهی به مطالب این شماره از مجله می اندازیم…

در شماره ۱۵۳ مجله دانستنیها چه خبر است؟ با هم نگاهی به مطالب این شماره از مجله می اندازیم:
خیلی از مردم برای تغییر زندگی‌شان، منتظر وقوع اتفاقات بزرگ هستند. مثلا منتظر اینکه ثروت عظیمی به دستشان برسد یا از بهترین شرکت دنیا برایشان دعوت نامه کار بیاید. آنها معمولا به اتفاقات ریزی که پیرامونشان رخ می‌دهد، توجه نمی‌کنند. در حالی که خیلی وقت‌ها این اتفاقات بسیار کوچک هستند که تغییرات بسیار بزرگ را رقم می‌زنند. چیزی که نمونه‌اش در تاریخ جهان فراوان است. پرونده‌ی جلد این شماره‌ی «دانستنیها» درباره‌ی همین اتفاق‌هاست. اتفاقات یا تصمیمات ظاهرا کم‌اهمیتی که در طول تاریخ، باعث وقوع جنگ‌های بزرگ شده یا باعث تشکیل امپراتوری‌های بزرگ. باعث پیروزی کشورها در جنگ‌ها ‌ یا کشتار فراوان مردمان بی‌گناه. در این پرونده ۲۵ روزی بررسی شده است که زلزله در مسیر تاریخ انداختند.

شماره 153 مجله دانستنیها

در بیستم اردیبهشت ماه امسال، سیاره عطارد از مقابل خورشید عبور می کند. این پدیده زیبا از ایران هم قابل رویت است. دانستنیها به همین بهانه به سراغ این سیاره رفته و در پرونده ای به بررسی ویژگی های این پیک اساطیر یونانی و چالش های موجود در راه کاوش این سیاره دست نیافتنی در آن پرداخته است.

شماره 153 مجله دانستنیها

سیاره‌ی ما پر است از موجوداتی با رنگ‌های تند و روشن، از طاووس گرفته که دم رنگارنگش را در مراسمی شگفت‌آور به نمایش می‌گذاردتا ماهی‌ها و قورباغه‌هایی که به‌قدری روشن هستند که برای دیدنشان، باید از عینک آفتابی استفاده کنیم. اگر رنگی در کار نباشد، بسیاری از جانوران دچار دردسرمی‌شوند. آنها در موارد بسیاری به رنگ نیاز دارند؛ مثلا برای برقراری ارتباط، آگاهی دادن به یکدیگر درباره‌ی وجود شکارچیان، استتار خود، محافظت در برابر پرتو‌های خورشید در سواحل یا تقلید از سایر موجودات. در همه این موارد رنگ‌ها نقش بسیار مهمی در بقای بسیاری از جانوران ایفا می‌کنند. در این میان، بسیاری از آنها حتی بیش‌ازحد لازم رنگارنگ هستند. در باغ رنگ، دانستنیها به بررسی این نیاز جانوران پرداخته است.

شماره 153 مجله دانستنیها

اسناد جدیدی که از بایگانی امنیت ملی آمریکا افشا شده، جنجال تازه‌ای به پا کرده‌ است. اولین مدرک رسمی‌ که نشان می‌دهد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) واقعا برای فیدل کاسترو نقشه‌ای داشته و رسما می‌خواسته سر مرد انقلابی را زیر آب کند؛ آن هم با هدیه دادن یک لباس غواصی آلوده به نوعی باکتری خطرناک. دانستنیها به این بهانه به سراغ نقشه هایی رفته که سیا هر بار برای قتل این مرد روی اعصاب کشیده اما در اجرای هیچ کدام از آن ها موفق نبوده است!

شماره 153 مجله دانستنیها

علاوه بر موارد بالا، در این شماره از دانستنیها می توانید مطالبی درباره صدسالگی بی ام و، اما و اگرهای پیمان اقلیمی پاریس، ایمنی بیشتر نیروگاه های هسته ای جدید، پارک ژوراسیک تهران، فناوری های جدید برای بیماران قطع نخاعی و … هم مطالعه کنید.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست