آخرین اخبار

گامی جدید در تولید قطرات مایعات

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

روشی جدید برای تولید قطره‌ی مایعات در مقیاس نانومتری توسط محقق دانشگاه شریف ابداع شد…

در صنایع داروسازی و تولید مواد شیمیایی برای تهیه محصول خود از روش های فراوانی استفاده می کنند. به عنوان مثال برای شناور کردن قطرات مایعات از لوله هایی با قطر میکرونی استفاده می کنند.
اما نکته حائز اهمیت اینجاست که، هنگامی‌که مایعات از درون این لوله‌ها عبور داده می‌شود نباید با جداره‌ی لوله تماس پیدا کند، زیرا موجب واکنش با این جداره‌ها و در نتیجه تغییر احتمالی ترکیب مایع موردنظر می‌شود.
ازاین‌رو راهکارهایی برای شناور کردن قطرات درون لوله‌های مذکور ارائه و به کار گرفته می‌شود. یکی از این راهکارها که محققی از دانشگاه صنعتی شریف به همت شرکت نانو پوشش فلز به آن دست یافته است، استفاده از وسیله ای است که به کمک آن می توان مایعات را به صورت نانو قطرات درآورد.
دکتر احمد بدرام، مجری این طرح ضمن اشاره به روش‌های ارائه شده به‌منظور تولید قطرات به تعداد زیاد از قطره‌ی اولیه، از افت فشار بالای سیستم و عدم توانایی تولید قطرات با اندازه‌های دلخواه به‌عنوان محدودیت‌های روش‌های موجود یاد کرد. وی ابداع و ارائه‌ی یک روش جدید تولید قطرات نانومتری بدون داشتن محدودیت‌های روش‌های قبل را از اهداف دنبال شده در این طرح عنوان نمود.
بدرام خاطرنشان کرد: روش پیشنهاد شده در این طرح، علاوه بر رفع مشکل افت فشار سیستم، هزینه‌ی فرایند را کاهش داده و موجب می‌گردد این فرایند با سرعت بیشتری صورت گیرد.
در این روش قطره‌ی تولید شده‌ی اولیه با استفاده از یک مسیر T شکل یا Y شکل‌های متوالی به قطرات کوچک‌تر تبدیل می‌شوند. قطرات نانومتری تولید شده در انتهای این مسیرها را به‌منظور محافظت در برابر تغییر ترکیب شیمیایی به همراه یک سیال دیگر درون لوله‌های میکرونی یا نانویی انتقال می‌دهند. در روش ارائه شده در این پژوهش اندازه‌ی قطرات را می‌توان به نحو دلخواه تنظیم کرد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست