آخرین اخبار

تجهیزات تست و آزمایش علوم اعصاب تولید داخل در بازار

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

دانش عصب شناسی کوششی برای شناخت و درک دستگاه عصبی، شامل مغز، نخاع و سلول‌های حسی یا نورون‌ها در سراسر بدن است. این دانش، میدان کمابیش نوینی است که به رشد، ساختار، شیمی، عملکرد و آسیب‌شناسی دستگاه عصبی می‌پردازد. همچنین آشنایی با دستگاه عصبی و چگونگی فعالیتهای آن از زمینه های مهم و اساسی روان شناسی به شمار می آید. از این رو استفاده از دستگاه های تست برای استفاده در علوم اعصاب یکی از کارهای فناورانه سال های اخیر به شمار می رود.
در همین راستا شرکت های مختلفی به تولید و تست این تجهیزات پرداخته اند. یک شرکت فعال در زمینه تحقیقات الکتروفیزیولوژی، علوم اعصاب، کامپیوتر، الکترونیک ومهندسی نورون، موفق شده است تجهیزات تست را حوزه علوم اعصاب، روان‌شناسی، دامپزشکی و علوم شناختی تولید و روانه بازار فناوری کند.
سید علی نوربخش، مدیر عامل این شرکت گفت: تجهیزات ثبت الکتریکی از مغز، قلب و عضله تولید شده و به صورت تجاری نیز روانه بازار شده است. این تجهیزات، ثبت‌های الکتریکی از سطح پوست و داخل بدن را انجام می‌دهند.
این فعال فناور با اشاره به گستردگی فعالیت این شرکت در حوزه تولید تجهیزات آزمایشگاهی مغزو اعصاب گفت: تجهیزات ثبت از یک تک نورون یا نخاع تا دستگاه‌های اسکن سیگنال از پوست سر انسان گستردگی دارند.
نوربخش با بیان اینکه فعالیت در زمینه تحقیقات الکتروفیزیولوژی، علوم اعصاب، رایانه، الکترونیک و مهندسی نورون را بیش از از ۱۵ سال پیش آغاز کرده است، اظهار کرد: در حوزه ثبت تهاجمی از داخل مغز، در ایران رقیب جدی نداریم و طی ۱۵ سال گذشته، بالغ بر ۹۰ درصد ثبت‌های تهاجمی، در اختیار این شرکت و ۱۰درصد مابقی، در اختیار دیگر شرکت‌های داخلی و خارجی بوده است.
از این رو بسیاری از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و علوم اعصاب، روانشناسی، تربیت بدنی، گروه‌های آموزشی علوم کامپیوتر در حوزه ارتباط مغز و ماشین، از این تجهیزات استفاده می‌کنند. همچنین تاکنون ده‌ها محصول متفاوت و راهبردی در این مرکز با پشتوانه علمی وفنی بالا طراحی و تولید شده است و اکنون بالغ بر ۱۰۰ مرکز فعال تحقیقاتی و دانشگاهی سراسر کشور، از این محصولات استفاده می‌کنند.
وی در مورد کاربردهای پژوهشی، تحقیقاتی، صنعتی و درمانی این تجهیزات گفت: درمان بیماری هایی چون افسردگی، وسواس، اضطراب و یا بیش فعالی از موارد درمانی از عمده ترین کاربردهای این تجهیزات است و در مواردی که دیتالاگرهایی که نیازمند سنسورهای دقیق هستند در صنعت نیز کاربرد دارند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست