اخبار ایران و جهان

استخراج کربن فعال از لاستیک فرسوده!

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

کربن فعال یا کربن اکتیو به گروهی از مواد کربنی با پوکی و سطح داخلی بالا اطلاق می‌شود که به‌دلیل مساحت داخلی قابل توجه، ساختار پوک و منفذی، ظرفیت جذب بالا، قابلیت فعال‌سازی مجدد سطح و همچنین قیمت پائین در مقایسه با جاذب‌های غیرآلی مانند زئولیتیک، ماده منحصربه‌فردی می‌باشند. کاربرد مهم و قابل اهمیت آنها در جداسازی بو، رنگ، مزه‌های غیردلخواه از آب در عملیات‌های خانگی و صنعتی، بازیافت حلال، تصفیه هوا به‌ویژه در رستوران‌ها، صنایع غذائی و شیمیائی می‌باشد. از دیگر کاربردهای کربن فعال می توان به تصفیه آب برای حذف مواد آلاینده آلی که وجودشان در آب آَشامیدنی بسیار خطرناک است، اشاره کرد. علاوه بر این برای حذف فلزات سنگین مثل سرب و جیوه در محیط‌ زیست که باعث بیماری‌هایی همچون ام‌اس و سرطان می‌شود، کاربرد دارد.
کربن فعال از پیرولیز موادکربنی از قبیل چوب، زغال‌سنگ ، هسته یا پوسته میوه‌ها مانند پوسته نارگیل حاصل می‌گردد و در مراحل بعدی تحت عملیات فعال‌سازی قرار می‌گیرد. در راستای تولید کربن فعال پژوهشگران موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی استان اصفهان با استفاده از ناخالصی های لاستیک فرسوده موفق به تولید کربن فعال شدند.
وحید جوانبخت، مدیر گروه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی استان اصفهان درباره طرح تولید کربن فعال در موسسه جهاد دانشگاهی اصفهان با استفاده از ناخالصی‌های لاستیک‌های فرسوده گفت: این لاستیک‌ها کاربردی ندارند و علاوه بر این قیمت خوبی هم دارند و می‌توان از آنها کربن فعالی را تولید کرد که تخلخل و سطح مقطع خوبی داشته باشد، در عین حال نیز بتواند برای کاربرد جذب سطحی و کاتالیستی از آن استفاده شود.
وی افزود: کیفیت این محصول بسیار مهم است و با توجه به کاربردی که دارد باید این ماده در طول فرایند تولید به گونه‌ای فعال شود که حداکثر سطح مقطع و در نتیجه ظرفیت جذب بالایی پیدا کند.
جوانبخت اضافه کرد: لاستیک فرسوده ماده‌ای است که قابل بازگشت نیست. بسیاری از پلیمرها با حرارت قابلیت بازگشت را دارند اما لاستیک را اگر حرارت دهید می‌سوزد و تبدیل به ماده پلاستیکی نمی‌شود. به همین دلیل بازیافت لاستیک سخت است و در محیط‌ زیست هم انباشت بسیاری دارد و تخریبشان در محیط‌ زیست زمان بسیاری می‌برد این باعث می‌شود دنبال راهی باشیم که لاستیک فرسوده را از چرخه زیست‌ محیطی خارج کرده و استفاده مفید و ارزش افزوده از آن داشته باشیم.
وی توضیح داد: علاوه بر تولید کربن فعال در این فرایند در مرحله بعد می‌توان گازوئیل تولید کرد. هدف‌گذاری ما در این موسسه این است که از این کربن فعال تولید شده برای حذف گوگرد موجود در گازوئیل استفاده شود چون گوگرد یک ترکیب آلاینده و زیست‌ محیطی است که معمولاً در بسیاری از سوخت‌ها از جمله گازوئیل موجود است و باعث تولید گاز خطرناک دی اکسیدگوگرد و در نتیجه تولید اسید سولفوریک می‌شود.
به گفته جوانبخت این پژوهش به صورت آزمایشگاهی صورت گرفته است و در مقیاس بزرگ‌تر، آزمایش‌ها در حال انجام‌ است تا بتوانیم در مرحله بعد محصول را به ثبت اختراع برسانیم و بتوانیم در مقیاس تولید صنعتی اقدام کنیم.
وی در آخر گفت: این محصول در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، فولاد مبارکه، ذوب‌ آهن، محیط‌ زیست، صنایع رنگرزی و غیره است و به عنوان جاذب آلاینده‌ها مورد استفاده است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست