آخرین اخبار

آغاز سمپوزیوم های علمی “بنیاد عطار” در ایران

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

اولویت “بنیاد عطار” ایجاد فضای علمی مناسب برای دانشجویان در ایران است…

معرفی فرهنگ، تمدن، علم و دانش ایران باستان به جهانیان از دغدغه های ذهنی هر ایرانی وطن دوستی به شمار می رود. دغدغه ای که خیلی از بزرگان عرصه علم و دانش را که در خارج از ایران تحصیل و زندگی کرده اند بر آن داشته تا در این راستا گام های بزرگی بردارند.
مهرنوش فتح الهی یکی از ایرانیان تحصیل کرده ای است که سال ها در خارج از کشور به همراه خانواده خود زندگی می کند. تحصیلات آکادمیک وی در رشته مهندس صنایع و مدیریت پروژه در صنعت نفت و گاز است. وی از موسسان بنیاد علمی فرهنگی عطار است، بنیادی که حدود سه سال پیش در آمریکا و شهر نیویورک طرح های اولیه آن بنا نهاده شد و اکنون ۲ ماه از تاسیس آن می گذرد.
بنیاد عطار با هدف، ارائه خدمات پس از درمان به بیماران به ویژه افراد مبتلا به سکته مغزی و قلبی پایه ریزی شد. البته در کنار این اهداف بلندنظرانه، بالابردن زمینه اشتغال جوانان و ایجاد شور و انگیزه در آنها از دیگر اهداف تشکیل این بنیاد علمی فرهنگی عنوان شده است.
اولین فعالیت رسمی این بنیاد در ایران شکل گرفت و اعضای این بنیاد به همراه جمعی از متخصصین برجسته مغز و اعصاب از کشورهای مختلف، برای برگزاری نشست های علمی و تعامل اندیشه ها به ایران سفر کردند تا ضمن این سفر، علاوه بر آشنایی با فرهنگ غنی ایرانی زمینه های پیشرفت علمی هرچه بیشتر ایران فراهم شود.
فتح الهی دلیل اصلی تشکیل این بنیاد را علاقه شدید خود به فرهنگ غنی ایران عنوان کرد و گفت: پس از فوت نزدیکانم و به خصوص فوت مادرم به علت عارضه سکته مغزی، مصمم شدم برای کشورم فعالیتی داشته باشم.
فتح الهی فعالیت فرهنگی و خیرخواهانه خود در ایران را با شناسایی جوانان خلاق ایرانی که امکان ادامه تحصیل نداشتند آغاز کرد. وی با تقبل خرج تحصیل تنی چند از هنرمندان جوان ایرانی آن ها را در خارج از کشور حمایت مالی کرد تا با ادامه تحصیل این افراد زمینه های افزایش رشد فرهنگی، علمی ایران را دوچندان سازد.
فتح الهی گفت: ایده اولیه این بنیاد طراحی شد و با سرمایه گذاری شخصی این بنیاد با نام “بنیاد عطار” در شهر نیویورک آمریکا تاسیس شد.
موسس بنیاد عطار تصریح کرد: در اساسنامه بنیاد عطار سه هدف اصلی تعریف شده است که این اهداف عبارتند از ارائه طرح های آموزشی و پژوهشی در تمام زمینه های مختلف، بازگرداندن اخلاق طبابت و تعامل هنر و موسیقی با علوم پزشکی.
وی اضافه کرد: فاز اول اهداف این بنیاد بر علوم پزشکی متمرکز شده است. در فاز اول علوم پزشکی بر جراحی مدرن مغز و اعصاب و غدد درون ریز و مشکلات هیپوفیز مورد بررسی قرار گرفت.
هدف دوم بنیاد به گفته وی بازگرداندن اخلاق طبابت عنوان شد که از آن به عنوان یک معضل جهانی یاد کرد، معضلی که امروزه به دلیل پیامدهای زندگی ماشینی افراد، همه دنیا با آن دست به گریبان هستند.
وی با تاکید بر لزوم اهمیت به روح انسان علاوه بر جسم و بدن اشاره کرد: بند سوم اساس نامه بنیاد بر لزوم تعامل هنر و موسیقی با علوم پزشکی تعریف شده است. زیرا همانطور که جسم انسان نیاز به مراقبت دارد، روح و روان شخص هم نیاز به مراقبت ویژه دارد.
موسس بنیاد عطار با اشاره به برگزاری اولین دوره سمپوزیوم علمی این بنیاد عنوان کرد: بنیاد عطار هر ۲ سال یکبار یک سمپوزیوم علمی و تور گردشگری در یک نقطه از جهان برگزار خواهد کرد که شروع برنامه های این بنیاد در ایران برگزار شد.
وی ادامه داد: اولین دوره این سمپزیم ها طی چند روز گذشته در ایران آغاز شد و در این نشست ها از متخصصین و جراحان مغز و اعصاب دانشگاه های معتبر جهان دعوت شد تا ضمن انتقال اطلاعات علمی، مفاخر و دانشمندان بزرگ ایران در فضای تاریخی و فرهنگ غنی ایران به جهان شناسایی شوند.
فتح الهی راه یادآوری فرهنگ غنی ایران را خارج شدن از چارچوب خشک نشست های علمی عنوان کرد و گفت: در این دوره همایش ها از فرهنگ ایران با گذشته غنی آن وام گرفتیم و نشست های علمی را بجای سالن های کنفرانس، در دل طبیعت و در آثار تاریخی برجای مانده در جای جای ایران برگزار کردیم.
وی برنامه های بعدی این بنیاد را برگزاری دوره سمپوزیوم های علمی در ۲ سال آینده در امریکا و سپس جنوب آفریقا اعلام کرد.
فتح الهی از علت نامگذری این بنیاد با نام بنیاد عطار سخن گفت و اذعان داشت: در حین بررسی اجرای طرح شکل گیری بنیاد، به شهرهای مختلف ایران سفر کردم، و در سفرم در نیشابور متوجه شدم که تمام ساکنین شهر نیشابور برای پیشرفت شهر خود با هر مقام و منصبی در تلاش هستند؛ همین امر باعث شد به احترام مردم نیشابور، نام بنیاد عطار انتخاب شود که دلیل آن هم علاقه نیشابوری ها به این بزرگ مرد تاریخی است.
موسس بنیاد عطار بیان داشت: این تفاهم نامه که اولین تفاهم نامه بنیاد است با هدف معرفی میراث گران‌ بهای علمی، فرهنگی و اجتماعی نیشابور به جامعه بین‌المللی و با توجه به رسالت بنیاد عطار در راستای توسعه و تحکیم علوم پزشکی در علوم مختلف منعقد شد.
فتح الهی تصریح کرد: این تفاهم‌نامه سه بندی، ارتباط علمی و پژوهشی دانشگاه‌های نیشابور با مراکز علمی جهان، تلاش برای گسترش گردشگری نخبگان به نیشابور و گسترش آگاهی از عطار در سطح بین‌المللی را مورد توجه ویژه قرار داده است.
وی ادامه داد: علاوه بر نیشابور در دیگر استانهای ایران که مهد تمدن و فرهنگ و تاریخ ایران هستند هم مذاکراتی صورت گرفته است که در این میان می توان از دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشگاه هنر اصفهان نام برد.
فتح الهی فضای توسعه علم در ایران را ریشه در فرهنگ غنی گذشته ایران عنوان کرد و گفت: تاریخ ما از نام اطباء، حکیمان و دانشمندان بزرگی که در اعصار گذشته بسر می بردند کم نیست، و این خود گویای سطوح علمی بالای کشور ما در جهان است.
وی با اشاره به نام بزرگان ایرانی همچون، ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی،عطار، شیخ بهایی و بسیاری دیگر از دانشمندان ایرانی هدف خود از این همایش ها را زنده کردن نام این بزرگان و یادآوری سطح علمی بالای کشور ایران اعلام کرد.
فتح الهی بر لزوم اهمیت آموزش تاکید کرد و گفت: هرچه آموزش بهتر و بیشتر در سطح عموم قرار گیرد، اثربخشی و نتیجه آن مفیدتر خواهد بود؛ از این رو یادآوری دوباره سطح علمی بالای کشورمان برای جوانان بسیار حائز اهمیت است.

 

منبع: ایمنا

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست